Azok, akik már 1945 után jártak iskolába, szereztek szakmát, diplomát, nem is hallottak a Kolpingról, hát még a Kolping iskolákról. Ha jól emlékszem, 1991-ben nyitották meg az első Kolping szakmunkásképzőt Budapesten, Békásmegyeren. Az alábbi híradás és címlista Harmat Józsefnek köszönhető. Szülőként és egyesületi tagként úgy gondolta, hogy érdemes másnak is megismerkedni a Kolping-iskolákkal, és ha pályaválasztásra kerül a sor, esetleg egy ilyen iskolát választani, föltéve persze, ha foglalkoznak autistákkal is. Épp ezért arra kérünk mindenkit, hogy mielőtt beírnák a jelentkezési lapra a kiválasztott (Kolping) iskola nevét, előzőleg telefonon tájékozódjanak (még akkor is, ha tudnak arról, hogy jár oda autista) fogadnak-e autistát.
Kolping Katolikus Szakmunkásképző és Speciális Szakiskola
8105 Pétfürdő, Hősök tere 10.
Tel./Fax: (88) 476-042
E-mail: kolping.szakiskola@mail.datanet.hu
www.datanet.hu/~kolping
Dávid (Harmat József fia) ide fog járni. Az iskola nagyon barátságos, szinte családiasnak tűnik, annak ellenére, hogy kb. 380 14-23 év közötti gyerek tanul itt. A gyerekek két szakmát tanulhatnak, ingyen. Ez azt jelenti, hogy vannak szakmapárok, pl. varrómunkás-nőiruhakészítő vagy faipari gépmunkás-asztalos stb. Ha valakinek jól sikerül az alacsonyabb szintű képzés, mehet tovább és magasabb szintről kap szakmunkás bizonyítványt, ha nem olyan jól tanul, azért az alacsonyabb szintből levizsgázhat és kap bizonyítványt. Ha másik szakmát is akar tanulni, azt is lehet. Az iskolába járnak sérültek, egészséges, de hátrányos helyzetű gyerekek és teljesen problémamentesek is, akár érettségi után is.
Képzési típusok:
1. Szakiskolai képzés 16 év feletti, 8 általános végzettséggel nem rendelkező fiataloknak 3 év.
2. szakmunkásképzés 16 év feletti, 8 osztállyal rendelkező fiataloknak 3 év, 16 év feletti 10 osztállyal vagy szakképesítéssel rendelkezők részére 2 év.
3. szakmunkásképzés alapiskolai végzettséggel (8 általánossal) rendelkező 14-15 éves fiataloknak 4 év.
Választható szakmák:
1. faipari gépmunkás, varrómunkás, gyorsétkeztetési eladó, kosárfonó, bortárgykészítő, szőnyegszövő, állatgondozó.
2-3. asztalos, nőiruha-készítő szerkezetlakatos, kőműves, ács-állványozó, szobafestő-mázoló és tapétázó, vendéglátó-eladó.
Alapítványi iskola, de ingyenes. A képzés speciális, abban az értelemben, hogy olyan fiatalokkal foglalkozik, akiknek általános és szakképzését szociokultúrális hátterük, illetve mentális képességeik miatt, más hagyományos szakképzési modellel működtetett képzési helyeken nem tudnák kellő hatékonysággal támogatni. Az oktatásba való bekerülés lényeges eleme, hogy nem a kizáró okokra, hanem a pozitív szemléletre, a diagnózisra és az egyéni támogatásra kerül a hangsúly. A vallásos tanulóknak hitoktatás van.
Szakkörök: színjátszás, angol, német, számítástechnika, sport.
A gyakorlati képzés az iskolában van minden szakmában. (Tanműhelyek, McDonald1s-szerű büfé, étterem, konyha, asztalosműhely stb.)
Kolping Katolikus Szakiskola
7100 Szekszárd, Pázmány tér 4.
Tel./Fax: (74) 316-670, (74) 319-815
Oktatott szakmák: asztalos, házvezetőnő, ipari felületkezelő, képkeretező és üvegező, nőiruha-készítő, kertész, parkgondozó, szakács, szociális gondozó és ápoló.
Kolping Szakmunkásképző Iskola
2500 Esztergom, Petőfi Sándor u. 22.
Tel.: (33) 415-142 Fax: (33) 412-295
Oktatás: szociálisan hátrányos helyzetű tanulási nehézségekkel küzdő, más oktatási területről kiszoruló gyerekek képzése, felzárkóztatása és első szakmához juttatása.
A tanulók 9-10. osztályba járnak (ez Pétfürdőn is van szükség szerint), alapvizsga után a szakmai képzés folytatása. (Az alapvizsga nem kötelező, de csak ennek megléte után lehetséges a szakmai képzés folytatása).
Oktatott szakmák: épületasztalos, mechanikai műszerész, szobafestő-mázoló és tapétázó, szakács, dajka, nőiruha-készítő, számítógép-kezelő és használó.
Valószínűleg ennél több iskola vagy egy-egy osztály működik szerte az országban. A helyi önkormányzatok oktatási osztályán minden bizonnyal tudnak felvilágosítást adni, hogy az adott településen, vagy annak közelében van-e Kolping-iskola. Azt szeretnénk, hogy mire eljön a második félév, és be kell adni a jelentkezési lapokat, tudják a szülők, hogy milyen iskolatípus fogadja az autista gyermekeket és ott milyen szakmára vagy betanított munkára tanítják meg őket – a szerkesztőség.
Lásd: Esőember 2006. X. évf. 4. szám Hol tanuljon szakmát a gyerek?
Lásd még: Esőember 2006. Márciusi hírlevél “Más” mint a társai? – segítünk!