Nemzetközi konferencia – 1999. december 7-10. A Student Service, azaz a főiskolai/egyetemi hallgatók segítő szervezete kezdeményezésére első ízben rendeztek Budapesten konferenciát azzal a céllal, hogy intézkedési tervet dolgozzanak ki a felsőoktatásban részt vevő fogyatékos hallgatók támogatására. Magyarországon jelenleg 240 ilyen nyilvántartott fogyatékos hallgató van – arról nincs adat, hogy közöttük vannak-e és hányan autisták.
A kormányzati szervek részéről elvi egyetértésben és segítőkészségben nincs hiány, legalábbis ezt hangsúlyozták az elhangzott hozzászólások. Különösen Szekeres Pálállamtitkár nevét említették, mint aki szívén viseli a fogyatékosok ügyét. Az is elhangzott, hogy az Ifjúsági- és Sportminísztériumban külön iroda foglalkozik a fogyatékosok támogatásával és segítségért oda is lehet fordulni. Ami viszont hiányzik: a konkrét intézkedés és a pénz.
A konkrét intézkedésre hangzottak el javaslatok ezen a konferencián: többek között az, hogy egyetemi koordinátorokat kellene kijelölni, akiknek feladata lenne a Fogyatékos hallgatók külön segítése. Az intézkedésekhez keretet tud biztosítani az Országos fogyatékosügyi program, amit a parlament nemrégiben elfogadott.
A továbbiakban figyelemmel kellene kísérni és ismertetni, milyen konkrét intézkedéseket határoztak el, hol és hogyan lehet szükség esetén segítséget igénybe venni, mert egyelőre csak az olasz sláger szövege jut az ember eszébe: parole, parole, parole szavak, szavak, szavak… Arra jók, hogy a figyelmet ráirányítsák a feladatra, de tetteket is elindíthatnak.
Dobó Ágnes