hu: Szempontrendszer a majorságokhoz | Autisták Országos Szövetsége
Főoldal

Autisták Országos Szövetsége

  • Rólunk
  • Az autizmusról
  • Kapcsolat
  • Hírek
  • Csatlakozz hozzánk! Online bankkártyás adományozás
  • Facebook

Köszönjük a támogatást!

Adószám: 19025915-1-41

Számlaszám: Erste Bank

11600006-00000000-83483024

Szempontrendszer a majorságokhoz

Megjelent az Esőember 2006/2 számában.

Tanulmányúton járt a National Autistic Society (NAS – az angol autista szülőszövetség) központjában és intézményeiben Farkas Edit szakember és két szülő: Vass Mária és Szántóné Csefkó Mónika. Céljuk az Egyesült Királyságban élő autisták ellátásának tanulmányozása volt. Az alábbiakban az ő angliai élményeiket olvashatják. Az utat a Nemzeti Civil Alapprogramnál kiírt, és egyesületünk által megnyert pályázat tett lehetővé. 

 

Tanulmányutunk egyik legizgalmasabb állomása az 1974 óta működő, az Egyesült Királyság első, autizmussal élő, felnőttek ellátására szakosodott (vidéki) intézménye, a Somerset Courtvolt. Gyönyörű fekvésű, 26 holdas területen, Burnham-on-Sea város közelében, vonattal és autópályán is jól megközelíthető helyen található a nagy múltú létesítmény, ahol hat különböző lakóházban 4-8 fős csoportokban élnek a lakók. Minden házhoz egy kis elkerített virágos kert, valamint egy kisbusz tartozik. A gondozottak a hét négy napján “dolgoznak” valamelyik munkaterületen, egy nap pedig házimunkát végeznek az otthonukban. 

A hat lakóházon kívül több műhelyük, nagy tavuk és egy KRESZ-parkjuk van (de ezt nevezhetnénk tanpályának vagy dühöngőnek is, mivel itt gyalog, futva, kerékpárral vagy  autóval is kiélheti mindenki a “mozgásigényét”. A  központi épület mögött, a füvön egy óriási nagy trambulin áll, szintén csábító lehetőséget kínálva az esetleges feszültség levezetésére.     
Rövid, általános ismertető után, volt szerencsénk az egész komplexumot végignézni, külön örültünk, hogy a két lakóházba is bekukkanthattunk. A teljesen különböző méretű, külsejű házakban az a közös, hogy mindenkinek van külön hálószobája és fürdője. Az egyszemélyes hálószobák berendezését, színvilágát a lakók választják ki. Minden házban nagy, tágas közösségi terek (nappali, étkező, konyha) kerültek kialakításra.

Sorra látogattuk a műhelyeket, ahol a foglalkoztatás, illetve a különféle szabadidős tevékenységek zajlottak. A kertészetben virág- és dísznövény-szaporítás a feladat, itt, csakúgy, mint az asztalos műhelyben, értékesítésre termelnek – de okvetlenül meg kell jegyezni, hogy nem munkaviszonyban történő árutermelésről, hanem a piacképes termékek értékesítéséről van szó, ami kiegészítő bevétel az intézménynek, hasonlóan a terület egy részének krikettpályaként való bérbeadásához.

Fafeldolgozás 
Nagyon speciálisan szervezett ez a különösen veszélyes munkaterület. Minden gép, minden szerszám fokozott körültekintéssel van kialakítva, védve a velük dolgozókat. A műhely berendezése is speciális. Eladásra is termelnek nagyon egyszerű, de piacképes termékeket pl.: gyújtóst és fatartót (kandallókhoz). 

Torna-, edzőterem  
Itt hagyományos kondigépeket és edzőtermi eszközöket használhatnak. A hét három napján orvos, illetve edző segíti az edzésüket. 

Az ebédlő  
Többfunkciós. Itt tartják a partikat és a zeneterápiás foglalkozásokat is. 

Művészeti műhely  
Ottlétünk alatt húsvéti kártyákat készítettek. Mindenféle anyaggal és technikával dolgozhatnak. Egy követelmény van: mindenkinek kell egy projekt, amit be is fejez. A szabadban készült rajzoktól kezdve a modellkészítésig mindennel foglalkoztak. A helyi könyvtárban kiállítást is szerveztek a munkákból, ez jó alkalomnak bizonyult a helyiekkel való kapcsolatteremtéshez.

Napirendi kártyák könyvtára  
Ehhez maguk készítették a kártyákat. (TEACCH Symbol Library) 

Mosoda  
Itt külső alkalmazottak is dolgoznak. Minden ház különböző színű kosárban szállítja ide a mosnivalót. Emellett minden házban van mosógép, és ott is tudnak mosni maguknak. 

A házakban külön segítők vannak: délután kettő, éjjel egy, reggel és délelőtt egy személy. Egy házban van alvó éjszakás, a többiben ébren levő éjszakás van, egy házban pedig nincs éjszakás személyzet (a szükségleteknek megfelelően). 

A lakók a helyi közösségi életbe is bekapcsolódnak. Az utazást a kisbuszokkal oldják meg. Mennek a hegyekbe, a tengerpartra, kávéházakba, pubokba, klubokba, uszodába, moziba bowlingozni, go-kartozni, lovagolni stb.

Együttműködnek a helyi egészségügyi ellátó rendszerrel. Igénybe vehetnek tanulási nehézségekre specializálódott pszichológust, pszichiátert, logopédust, fogorvost dietetikust stb. A helyi főiskolával is szoros együttműködést alakítottak ki. Mind a lakók, mind a személyzet számára szerveznek tanfolyamokat. 

Nagyon fontos a kapcsolattartás a lakók családjával. Vallják, azért mert egy felnőtt elhagyja a szülői házat, még nem hagyja el a családját!

Az intézmény egész évben nyitva tart. 

*

Fantasztikus volt a hely, nagyon pozitív benyomást tett ránk, de meg kell azért említeni egy-két dolgot, ami árnyaltabbá teszi a képet.

A felnőtt ellátási sztenderdek szerint az ilyen felnőtt ellátó intézményekben a személyek 18-tól 65 éves korig élhetnek, nem pedig életük végéig. Ez komoly probléma. Nem kell senkinek magyarázni, hogy ha valaki eltölt akár 47 évet egy intézményben, lakásban, bárhol, és az ráadásul teljes mértékben személyre szabott, akkor milyen törést jelent átköltözni egy másik helyre, lett légyen az bármilyen jól felszerelt is. 

A másik gondjuk az, hogy ott is léteznek nemzeti sztenderdek, előírások a bentlakásos intézményekre vonatkozóan, amelyek szigorodtak. A jelenlegi házak szobái közül nem mind felel meg a méret szempontjából. 

Csak azért említjük meg a létező problémákat, hogy érzékeltessük, nincsenek tökéletesen működő rendszerek. Hátha ez erőt ad az aprólékos, sziszifuszi munkához, és érzékelteti, hogy egy ellátórendszer az ideálishoz közelítő módon, több generáció alatt alakítható ki.

Örömünkre szolgált, hogy a szakmai munkában nem láttunk olyan módszereket, technikákat, amelyeket ne ismertünk volna, de így “leírva” az autisták jogait még nem láttuk. Ebből mindenképp szeretnénk egyet-kettőt bemutatni.

It is your right

To have true help with autism.  
      
 

To be same as other people.  
 
 

To be kept safe form pain and danger.  
 
 

To have a friend to help make choices.  


 

 

Elérhetőségük:  
Harp Road,  
Telefon: 01278 760555; Brent Knoll, fax: 01278 761919 Highbridge;  
email: somerset.court@nas.org.uk

Somerset TA9 4HQ; Area manager: Diane Rawlings

Croydon Service

A Croydon Service felnőtt autistákat ellátó (városi) intézmény, 14 éve működik Londonban, két kétemeletes épületben, kertvárosi környezetben. Lakóinak életkora 26-tól 58 éves korig terjed. Családtagjaik bármikor meglátogathatják őket. A finanszírozás kétféle módon történik: vagy az államtól kapják a normatívát, vagy a szülő fizet (ilyenkor ő kapja meg a normatívának megfelelő összeget, és ebből fizet az általa kiválasztott intézménynek). 

A körülmények igen egyszerűek. Kisméretű szobák találhatók benne, közös fürdő- és mellékhelyiséggel a folyosón. 

Az emeleten találhatók a hat hálószoba mellett, a fürdők, a mosdók; a földszinten közös helyiségek, nappali szoba, étkező, konyha. 

A gondozottak 7.15-től 15.15-ig házon kívül, a nappali foglalkoztatóban töltik idejüket. Mindenkinek személyre szabott gondozási terve van a személyes szükségleteknek megfelelően, figyelembe véve érdeklődési körüket, egészségügyi állapotukat, étkezési, öltözködési szokásaikat. 

Ha haza érkeznek, rövid pihenő következik. Ez után az egy hétre előre meghatározott, a gondozottak és a segítőik által közösen kiválasztott egy szabadidős tevékenység és egy házimunka következik (pl.: tévénézés + porszívózás).  

A vacsorát is mindenki maga választja, majd együtt bevásárolnak. Itt éreztük túlzónak azt a tényt, hogy az egyéni szabadságjogok maximális tiszteletben tartásának jelszavával a hat ember hatféle vacsorát kapott. Egy családban is kell kompromisszumokat kötni, maximum kétféle vacsorát tartunk tolerálhatónak. Nem csak praktikus szempontból, hiszen fennállhat az egyoldalú táplálkozás veszélye is. Ugyanitt merült fel a zsebpénz szabad elköltése. Úgy gondoljuk, hogy itt is kell(het) valamilyen egészséges kontroll (ami persze nagyon diszkrét és szinte láthatatlan, de működik). 

Az egész közösség együtt szokott nyaralni, általában a tengerpartra mennek repülővel. Egyébként is igyekeznek minden területen megadni mindenkinek a lehetőséget, hogy egyéni képességeikhez mérten bekapcsolódjanak a mindennapi életbe, például étterembe járnak, számítógépeznek. 

A személyzet hat főből áll (egész napos főállású pszichológusuk van), plusz a vezető és egy takarító. Nem túl nagy ez a létszám, figyelembe véve, hogy három olyan lakójuk is van, akik mellé állandó segítő kell (1-1 kapcsolat). Egy éjszakás van a két házban, és egy ügyeletes, aki bármikor riasztható, behívható. Az éjszakás óránként feljegyzést készít, nemcsak a rendkívüli eseményekről, hanem arról is, hogy ki alszik és ki nem. 

Igen szigorú követelmények vannak a személyzet képzésével, és továbbképzésével kapcsolatban, de nemcsak a szakképesítést illetően, hanem azt is figyelembe veszik, tud-e csoportban dolgozni, tud-e fogyatékos emberekkel dolgozni. Erre külön felkészítik őket.

A napirendi kártyák mellett tárgyakat is használnak a kommunikációhoz.

A nappali foglalkoztatót is megnéztük (Day Care Service), ahová otthonról és más bentlakásos intézményekből bejárnak. Az egyénre szabott foglalkoztatási terv hat hónapra készül. Láttunk számítógépes foglalkozást, (rajz)film készítését, kerámiázást. Itt is külön hangsúlyt kap a szociális készségek fejlesztése. Állandó kapcsolatban állnak a szülőkkel, rendszeresen szülői elégedettségi kérdőíveket töltetnek ki. 

Ha meg kell fogalmazni a tanulságot, azt hisszük ebben az intézményben azt lehet kiemelni, hogy viszonylag szerény körülmények ellenére, az egyén maximális szabadságát tiszteletben tartva, a környezetbe maximálisan integrálódva oldják meg az autizmussal élők segítését. 

Honlapjuk: www.nas.org.uk/nas/jsp/polopoly.jsp?d=139&a=2290

Hasonló cikkek:

  • Esőember 2006/2: A godalmingi Autista Lakóotthon és Nappali Központ
  • Esőember 2006/2: A Holnap Háza Szombathelyen
  • Esőember 2006/2: A lakóotthonról
  • Esőember 2006/2: A majorsági hálózat láncszemei
  • Esőember 2006/2: A majorságok zöldítése elkezdődött
  • Esőember 2006/2: A működtetéshez van pénz Csókakőn
  • Esőember 2006/2: Amit Mindszentpusztán megtehettek
  • Esőember 2006/2: Autista farm épül a Hortobágyon
  • Esőember 2006/2: Autista lakóotthon Angliában
  • Esőember 2006/2: Autisták a ferences rendházban
  • Esőember 2006/2: Autisták ellátása az Egyesült Királyságban II.
  • Esőember 2006/2: Az ASK a REHÁN
  • Esőember 2006/2: Az elfogadó hely
  • Esőember 2006/2: Camphill otthon alapkőletétele
  • Esőember 2006/2: Csókakői tervek három lépésben
  • Esőember 2006/2: Egy boldogabb élet reménye
  • Esőember 2006/2: Élettér, azaz autista lakóotthon
  • Esőember 2006/2: Farm az autistáknak - írországi beszámoló
  • Esőember 2006/2: FÉLÚT Farm Hortobágyon
  • Esőember 2006/2: Félúton, a farmra várva
  • Esőember 2006/2: Gondolatok az Autista Segítő Központról
  • Esőember 2006/2: Gyógyító nevelés - ahol a motiváció számít
  • Esőember 2006/2: Gyöngyös - Karácsond - Gyöngyöspata
  • Esőember 2006/2: Gyöngyös: a gyerekhez igazított módszer
  • Esőember 2006/2: Ha felépül végül a házunk...
  • Esőember 2006/2: Hírek és nyílt levél Debrecenből
  • Esőember 2006/2: Karácsond várja az autista fiatalokat
  • Esőember 2006/2: Karácsondi mérföldkő
  • Esőember 2006/2: Kühlewind Ház Baráthegyen
  • Esőember 2006/2: Lakóotthon Lisszabonban
  • Esőember 2006/2: Lakóotthon magánerőből
  • Esőember 2006/2: Lakóotthon: társak kerestetnek
  • Esőember 2006/2: Látható és láthatatlan eredmények
  • Esőember 2006/2: Levélváltás a majorságok jövőjéről
  • Esőember 2006/2: Majorsághálózat autistáknak
  • Esőember 2006/2: Majorságnézőben az Ormánságban
  • Esőember 2006/2: Megnyílik az Autista Segítő Központ
  • Esőember 2006/2: Profizmus és elkötelezettség
  • Esőember 2006/2: S. O. S. - a bizalom elvesztése
  • Esőember 2006/2: Szempontrendszer a majorságokhoz
  • Esőember 2006/2: Szoros napirendben élnek az autista emberek
  • Esőember 2006/2: Szülőtréning félidőben
  • Esőember 2006/2: Találkozó Kulcson és Csókakőn
  • Esőember 2006/2: Támogatott közösségek élete
  • Esőember 2006/2: Ünnepség Szombathelyen
Vissza az Esőember 2006/2 számához

Legfrissebb híreink

  • 2023-ban is várjuk a MTK Budapest futball mérkőzéseire a lelkes szurkolókat
  • Megjelentek a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet új pályázati felhívásai
  • Már lehet jelentkezni a VIII. Szalki-Talira
  • Kocsis Alajosra emlékezünk
  • Egy kis szikra is elég, hogy az élet megváltozzon – A Karc FM-nek adott interjút a Senpai Díjról az AOSZ elnöke

Archívum

Ide kattintva elérheti archívumunkat.

Keresés

Kategóriák

  • AIP (5)
  • ajánló (723)
  • állás (49)
  • aosz (798)
  • Autizmus világnap 2014 (3)
  • Autizmus Világnap 2019 (68)
  • Autizmus világnap 2021 (19)
  • Autizmus Világnap 2022 (17)
  • DATA (24)
  • esemény (560)
  • felhívás (315)
  • képzés (184)
  • kérdőív (25)
  • kiadvány (16)
  • könyv (29)
  • közlemény (104)
  • pályázat (112)
  • tábor (30)
  • tájékoztatás (1 163)
  • támogatás (66)

Címünk

1053 Budapest,
Fejér György utca 10.
I. emelet 3. ajtó, 23-as kapucsengő

Telefon

+36 (1) 354 1073
+36 20 401 5126

Munkatársainkat az alábbi időpontokban érheted el telefonon:
Hétfő – Csütörtök: 9.00 – 16.00
Péntek: 9.00 – 14.00 között.

   

E-mail

Központi e-mail cím: info@esoember.hu

Információs Centrum e-mail cím: infocentrum@esoember.hu

Sajtókapcsolat (munkaidőben): komm@esoember.hu
+36 (20) 575 1919

© 2023 Autisták Országos Szövetsége