Hogy egy lakóotthon felépítése mennyi munkába kerül, azt csak az tudja pontosan, aki végigcsinálta ennek összes lépését. A Székesfehérváron élő Pásztor Viktor Istvánné (Anikó), az Autisztikus Gyerekek Szüleinek Egyesülete vezetője. Még sok lépés áll előtte, mire az első ütemben felépül Csókakőn 2007 tavaszára, a 12 autista fiatalnak munkát adó foglalkoztató. És akkor hol van még a második és harmadik ütem?
Anikó először szülői minőségében gondolt arra, hogy kellene egy hely, ahol az ő kislányához hasonló fiatalok otthont és munkát találnak. Egy-két évvel ezelőtt úgy látszott, rámosolyog a szerencse az egyesületbe tömörült szülőkre: Pátkán földet kaptak volna, magam is írtam erről az eseményről. Aztán a pátkai terv kútba esett, és félő volt, hogy a sok tétovázás, hezitálás miatt még a holland kapcsolat támogatásából sem lesz semmi. “Ahol a szükség, ott a segítség” – hallotta mindig nagyanyjától, és sokszor tapasztalta az igazát.
Két hektár föld ajándékba
Az egyesület két hektár földet kapott Csókakőn Végh Alajostól, aki cserében azt kérte: sérült gyermeke élete végéig az otthonban élhessen. A körülmények szerencsés egybe esése, hogy az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium felkarolta az autista majorságok eszméjét, és pályázatot is kiírtak erre a lakhatási és foglalkoztatási formára. (Az Autisták Érdekvédelmi Egyesülete is melléjük állt, s a farmot, lakóotthont építeni szándékozókat találkozók szervezésével is segítette. A cél: megismerni egymás elképzeléseit, összehangolni a terveket.) A pályázat gondozója a Fogyatékosok Esélye Közalapítvány (FOKA) volt, támogatója a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium. Anikó pályázott az egyesület nevében, és nyert 50 millió forintot. A pénz csak az első lépésre, vagy hivatalosabban: az első ütemre elég.
A pályázat nagy ívű elképzeléseket takar három ütemben. Az első ütemben foglalkoztató épülne 12 autista fiatalnak. A második és a harmadik ütemben megépülne a lakóotthon és az ötven személy befogadására alkalmas munkahely. A nagy, központi épületbe képzőközpontot szeretnének.
Anikó realista, ami nem is csoda, hiszen könyvelő. Nemcsak az állami normatív finanszírozásra szeretné alapozni az otthon jólétét, hanem gazdaságilag is stabil alapokra akarja helyezni. Szakmailag is tájékozott, ezért nemcsak autisták, hanem más sérüléssel élő fiatalok is élnek majd itt. Az első ütemben felépülő 12 személyes foglalkoztatóban 12 autista fiatal mellett 12 megváltozott munkaképességű dolgozik. A FOKA-val kötött szerződés szerint ennek 2007. április végére állnia kell. A végül teljesen megépült intézményben 50 ember dolgozik, ugyanilyen felállásban. Akik itt kapnak munkát (akár főnökként, akár munkavezetőként), képzésben vesznek részt, amelynek során megtudják, kik is az autisták, mi jellemző rájuk, hogyan kell velük foglalkozni. A két hektár föld mellé kettőt bérelnek. Gyümölcsfákat és gyógynövényeket szeretnének ültetni a föld egy részére, no meg a konyhára való zöldségeket, gyümölcsöket. A Herbária szakembere megnézte a területet, tanácsokat adott, hogy milyen gyógynövényt érdemes termeszteni, az átvételre pedig előszerződést kötöttek. Van még előszerződésük vesszőseprűk készítésére és koszorúkötésre a virágkereskedőkkel is, akiknek megmutatták, milyen koszorút tudnak kötni az autisták. Tetszett nekik.
A hollandok most is segítenek
A központi épületbe tervezett képzésekre is van ígérvényük a Kodolányi János Főiskolától és a hollandiai Tillburgban lévő Fontys egyetemtől. Itt a gyógypedagógiát végzett szakembereknek szeretnének autizmus-specifikus továbbképző kurzusokat tartani. Mert hiába nő az autisták száma, a gyógypedagógiai főiskolán csak speciális kollégiumon (népszerű nevén: speckolon) ismerkedhet meg a szorgalmas és érdeklődő hallgató az autizmus spektrum zavarban szenvedő gyerekek képzésével, nevelésével. De nemcsak a gyógypedagógusokra, hanem a munkáltatókra, az iskolában dolgozó pedagógusokra is gondoltak a képzési program összeállításánál, amelyben segítségükre volt a Regionális Képzési Központ.
Mivel a terület gyönyörű csendes helyen, 22 kilométerre Székesfehérvártól, a Vértes lábánál fekszik, üdültetéssel is szeretnének foglalkozni. A “birtok” vadregényes helyeire tanösvényeket álmodnak, ahol erdei iskolásokat fogadnának.
Szóval terv bőven van, és akarat is a végig viteléhez, de pénz vajon honnan lesz? Az 50 millió biztos, a holland kapcsolatuk stabil alapokon áll. A Holland Nagykövetség védnökséget vállalt a program fölött. Az épületeket hollandok tervezik, és ennek díját is fizetik, ezeken kívül még 25 millió forintra van ígéretük tőlük. Arról nem is beszélve, hogy várják az újabb pályázati kiírásokat lakóotthonokra, hiszen a “plusz hétlépés” keretében a kormány 16-20 lakóotthon felépítésére kötelezte el magát. Uniós HEFOP-pályázat kiírásában is reménykednek, mert olyan jó lenne, ha 2007 végére minden állna.
A szülőktől hárommillió forint hozzájárulást kérnek készpénzben vagy egyéb hozzájárulással (építkezési anyagok, bútorok megvétele; munka az építkezésen stb.). Erről ugyan nem beszéltünk, de úgy vélem, Anikó már megváltotta 13 éves autista kislányának a belépőjét. Négyórás könyvelői munkája mellett írta a sikeres pályázatot. A pályázatíró cégek általában a megnyert összeg 10-15 százalékát kérik munkadíjként. Az egyesületnek nemhogy irodája, de alkalmazottja sincs, az elnök itt valóban mindenes.
Tavaszi gyümölcsfaültetés
Ezután a szerencséről beszélgettünk, ami – úgy véli Anikó – rájuk szokott mosolyogni. (Lásd az előbbieket meg a következőket!) Mert az, hogy az otthon leendő lakóinak nagy része ismeri egymást, az a közös iskolának köszönhető. Az ide járó gyerekek szülei alapították a lakóotthont építő egyesületet. Az viszont már tényleg szerencse, hogy amikor megkérdezték az őket tanító pedagógusokat, hogy ki jönne át a gyerekekkel Csókakőre, öten igennel válaszoltak. Beszéltünk még a második gyermekükről. Hétéves kislánya belenőtt abba, hogy neki autista testvére van, az élettel vele járó természetes állapotnak veszi a sérültség tényét, noha ő nem így fogalmaz. Ő csak egyszerűen rendre utasítja azt az osztálytársát, aki valakit “gyagyának” nevez, és még el is magyarázza, hogy ki a “gyagya” és ki nem.
Végezetül kapok egy meghívást a tavaszi gyümölcsfa-ültetési napra. Jönnek a családok, piknikeznek egy jót, közben minden család elülteti a maga gyümölcsfáját. Jó ötlet, követésre méltó közösségépítő ötlet. Ott leszek.
F. Á.