Előző számunkban már írtunk az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesületéről, amelynek tagjai Kulcson látták vendégül a Majorhálót1. Akkor még fát is ültettek a résztvevők a leendő rekreációs központ egyelőre még üres telkén. Ebben a számunkban bemutatjuk az egyesületet, és arról is szó esik, hogy mennyiért vettek földet Kulcson.
Az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesülete tizenegy éve alakult tíz fővel, akiknek nagy többsége még a mai napig is tagja, mozgatója az egyesületnek. Az évek során “sajnos” újabb sorstársaink találtak meg bennünket, és lettünk egymás érzelmi támaszai, szakmai segítői, családok krízis helyzetének megoldói, és leginkább barátok.
Dunaújvárosban, köszönhetően az önkormányzatnak 18 éves korig megoldott a fogyatékos és az autista gyermekek fejlesztése, oktatása. Mi a mindennapok gondjaiban próbálunk segíteni tagjainknak és azoknak, akik hozzánk fordulnak. Hétfőtől péntekig, minden délelőtt nyitva tartó irodánkban, a Bartók Béla utca 2-ben, jogi tanácsadást adunk, adminisztratív ügyekben segítünk, ha kell az önkormányzatnál vagy a családsegítőben, ha kell, fénymásolunk, könyvet, szakirodalmat ajánlunk. Telefonon is lehet bennünket keresni, de mivel kis szervezet vagyunk, saját magán telefonszámainkon bonyolítjuk a hívásokat.
Fontosnak tartjuk a gyógyúszást, és a felnőtt autisták szinten tartó foglalkoztatását, melyeket szintén egyesületünk biztosít. Ez utóbbit hetente egy alkalommal, hétfőnként tartjuk a Dunaújvárosi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál (Bartók B. u. 6/b). Szülőklubunk is van, havonta egy alkalommal, amelynek időpontját a helyi médiában előre meghirdetjük. Ilyenkor aktuális témákat boncolgatunk, szakértőket hívunk, egymással találkozunk, megbeszéljük ügyes-bajos dolgainkat. Így alakult ki az évek során az az összetartó baráti társaság, amely együtt megy nyaralni, hozva magával a “külsős” barátokat és azok gyerekeit. Anélkül “csináltuk” az integrációt, hogy arra külön határozat lett volna: mindenki természetesnek tartotta/tartja, hogy autista és nem atuista gyerekek együtt vannak. Idén is nyaraltunk: a fiatalok, a kisgyerekekkel, Keszthelyre mentek, az “öregek”, azaz, akiknek már felnőtt autista gyermekük van, Kiskunmajsára. Mindkét helyen remekült telt az idő. De nem csak nyáron vagyunk családostól együtt: évközben kirándulásokat, sportnapokat szervezünk. Közös programjaink mindig a gyerekekről szóltak, és csak most látjuk igazán, hogyha sokáig akarjuk gyermekeink jövőjét együtt megélni, akkor igenis, muszáj a szülőknek is egyedül lenni, megélni, a “Mi lenne, ha nem olyan lenne, mint amilyen…” állapotot.
Ez az érzés szülte, hogy olyan intézményt, szolgáltatást hozzunk létre, ami segítséget ad, hogy a sors által nem átlagos helyzetbe került családok is megélhessék a teljesség, a tökéletesség érzését, hogy egyszer ők is lehessenek támaszai másnak, hogy a bánatuk ne uralkodjon el rajtuk, és bízzanak abban, hogy nem kilátástalan és reménytelen az életük. Olyan intézményt akarunk létrehozni, ahol nemcsak nekik, hanem a környékbeli fogyatékos embereknek is tudunk elfoglaltságot biztosítani.
E cél érdekében az egyesület szövetkezett a kulcsi Carpe Diem Általános Képzési és Rekreációs Alapítvánnyal, és 6,5 millió forintért 6500 négyzetméteres telket vásároltunk. A vasúton és közúton is jól megközelíthető, Kulcs község belterületén lévő telket a kulcsi önkormányzattól vettük. Itt lesz, a több mint 510 millió forintos beruházásból magvalósuló Térségi Integrált Rekreációs és Mentális Fejlesztési Centrum, ahol fogyatékkal élők nappali ellátó központja, iskola, képző- és átképzőhely, foglalkoztató létesül, ha az EGT&Norvég Finanszírozási Mechanizmus keretében kiírt pályázatra benyújtott projektünk nyer. Jelenleg a formai bírálaton van túl a pályázati anyag.
A földvásárlás nagy lépés mindkét civil szervezet részéről, ami a projekt megvalósítása iránti elkötelezettségüknek is ékes bizonyítéka, hiszen az önerő 51 millió forintját a föld értéke, illetve a két szervezet és a magánszemélyek támogatása eredményezte. A földvásárlással elköteleztük magunkat egymás felé és a község felé is, hiszen öt éven belül a területen mindenképpen létre kell hozni az intézményt.
A Carpe Diem Alapítvány (SM betegeket támogató szervezet) és az egyesület között ötéves a kapcsolat. Fontos, hogy találtunk olyan közös értékeket, amelyet mindannyian el tudtunk fogadni, és egymásra találtak olyan jó szándékú, tenni és együttműködni akaró emberek, akik úgy gondolják, hogy képesek nagy dolgok megvalósítására.
A polgármesteri hivatalban történt aláírást megünnepeltük. Augusztus 16-án, a helyszínen “Göröngydöngölő” bulit tartottunk, amin a két, érintett szervezet, illetve szimpatizánsaink, segítőink és a falu lakossága vett részt. A rendezvény során lehetősége volt mindenkinek megismerkedni a tervekkel, elképzelésekkel, egymáshoz közelebb kerülni, és megtenni a falu életébe való beilleszkedés első lépéseit.
– ktm –