Nem láttam még a teljesen felépült Holnap Házát Szombathelyen. A májusfa állításán jártam ott Paksi Zoltánnal, az AOSZ elnökségi tagjával. Akkor már álltak a falak, tető került a házra, ezt ünnepeltük. Aztán 2009 decemberében sor került a felépült, berendezett ház átadására is, és az új évben megindult az élet a maga örömeivel, gondjaival.
Januárban, egy majorsági megbeszélésen találkoztam újra a ház „lelkével”, a lakóotthont kigondoló, a pénzt előteremtő (pályázat) Nádorné Vörös Ibolyával, aki a az Esőemberke Alapítvány a Vas Megyei Autistákért vezetője. Hát persze, hogy megkérdeztem: hogy vannak, milyen az élet az új házban, telt ház van-e náluk?
Ibolya (mint annyian) nemcsak 28 éves autista fia miatt lett alapítványi elnök, hanem a többi autista gyermeket nevelő szülő miatt is, akik éppoly tanácstalanok voltak, mint ő. Az Esőemberke Alapítványnak 10 éve szülőklubja és 2006-tól serdülőklubja is van. Információk átadása és baráti találkozók terepe a klub, és az ember csak azon álmélkodik, hogyan is jut rá ideje működtetni ezeket annak, akinek családja van (most már unokája is), és mérnökként is dolgozik, igaz csak részmunkaidőben. Úgy látszik az autista gyermeket nevelő szülők teherbírása korlátlan.
A lakotthoni kezdet sem volt könnyű, mert bár felkészítő képzésen vett részt a leendő nyolc munkatárs az autizmus speciális ismérveiből, mégis volt, aki elment, mert kevesebb munkáért több bérre számított. Lakóotthon-vezetőt is kellett találni, mert az előző pedagógusnak időközben gyermekei születettek A lakók életkora 19 és 38 éves kor között szóródik, szobáik egyágyasok, a tízszemélyes otthonban már csak egy szobában nincs lakó. A szülők alapítványi hozzájárulása az építmény megvalósításához 1,5 millió, a havi térítési díj pedig 80 ezer forint.
Az önkormányzattal konzorciumi partnerségben épített lakóotthonhoz a telket a város adta, és nem csak ily módon támogatta /támogatja őket. 29 millió forinttal járult hozzá az építkezéshez, ennek köszönhető, hogy a viszonylag kevés a szülők építési hozzájárulása. A kivitelező cég pedig két évig minden karbantartási munkát elvégez grátisz.
A lakók közül csak ketten dolgoztak, külső munkahelyen, ezért 2009 februárjában elkezdték a munkára felkészítést. Az intézményi foglalkoztatási engedélyt megkapták fejlesztő-felkészítő illetve munka-rehabilitációs foglalkoztatásra. Ibolya büszkén mondja, hogy telkükön negyven gyümölcsfa van, rengeteg sütőtök és pattogatott kukoricának való termett már 2009-ben, aminek nagyon örültek a fiatalok. Ahhoz, hogy a lakók foglalkoztatása megvalósuljon műhelyt és saját tárolót kellett építeniük, mindezt saját erőből, de segítettek a szülők is, és azok a támogatók, akik eddig is az alapítvány és a lakóotthon mellett álltak.
A Holnap Háza a majorságháló tagja. Nincs ugyan sok földjük, de ami van, azon egészséges növényeket szeretnének termelni, és minden, ami csökkenti a lakóotthon fenntartásának költségeit, jól jön nekik is. Nagy szerencséjükre az önkormányzat továbbra is támogatja őket anyagilag, s bár nem dúskálnak a földi javakban, megvannak, jól megvannak.