Régi kérése az autista gyermeket nevelő szülőknek, hogy az ország különböző pontjain legyenek krízisintervenciós központok, amelyeket váratlan élethelyzetekben hosszabb-rövidebb ideig igénybe lehet venni. A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány ez év őszén három ilyen központra írt ki pályázatot.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásából, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány közreműködésével megvalósuló program két szálon fut – mondja Fehér Ildikó, az FSZK Rehabilitációs programirodájának vezetője. – Az egyik szál az országos hatáskörű krízisközpontok kialakítása. December 10-én ül össze a kuratórium, hogy döntsön a felkért szakértők által előterjesztett pályázatok alapján. Ezért azt még nem tudom megmondani, hol lesznek ezek a központok. A másik szál a krízisintervenciós szolgáltatások sztenderdjének modellértékű kidolgozása, amelyben a pályázat nyertesei is részt vesznek.
Engem persze ez utóbbiak érdekelnének, hiszen ez a sztenderd fogja meghatározni, hogy milyen munka folyik majd a központokban, de Fehér Ildikó szerint még korai lenne erről beszélni, hiszen még csak egy megbeszélésük volt a sztenderdek kidolgozóival. Arra törekednek, hogy a krízisintervenciós központok a szolgáltatások minél szélesebb körét tudják nyújtani a hozzájuk fordulóknak.
A pályázat pontosan meghatározza, mit kell vállalnia annak, aki ilyen központot akar fenntartani. Giflo Henrik Pétertől, a pályázat program menedzserétől megkaptam a pályázati kiírás teljes szövegét, ebből idézem az alábbiakat:
– legkésőbb a projektidőszak végére (2010. április 30. – a szerk.) a célcsoport számára krízisintervenciós szolgáltatások nyújtására alkalmassá válik
– a projekt megvalósítási időszakában a célcsoport számára a krízisintervenciós szolgáltatások sztenderdjének kidolgozásában részt vesz
– a krízisintervenciós szolgáltatás sztenderdjét bevezeti
– a szolgáltatási projekt sikeres megvalósításához szükséges szakembereket a projekt teljes időszaka alatt munkaszerződéssel vagy megbízásos jogviszonyban vagy vállalkozóként alkalmazza.
Sok dolga lesz tehát a szolgáltatást elvállaló intézmények munkatársainak és a sztenderdek kidolgozóinak is, hiszen nálunk még járatlan úton indultak el. De úgy vélem, a legtöbb tudást, tapasztalatot akkor nyerhetik, amikor már megnyitották a krízisintervenciós központot. A szülők és a náluk ideiglenes otthonra lelő autizmussal élő személyek véleménye minden bizonnyal befolyásolni fogja a sztenderdek végleges formába öntését.
Ez a három központ valószínűleg nem oldja meg minden nehéz helyzetbe került család gondját, nem férnek bele a súlyos, agresszív viselkedésű autizmussal élő gyerekek, fiatalok. De az irányt megmutatja, s azt is, hogy az FSZK a pályázati kiírásainál figyelembe veszi az Országos Autizmus Stratégiában megfogalmazott irányelveket.
– Ez csak egy kezdő lépés – zárja telefonos beszélgetésünket Fehér Ildikó – és ha a tapasztalatok meglesznek, akkor azokra már lobbi tevékenységet lehet alapozni egy újabb ellátási formára.
– czy –