Sokszor elhangzott már az elmúlt években civil érdekvédők, szakemberek és minisztériumi szakemberek szájából is: átgondolt, egységes autizmus stratégiára lenne szükség, hogy az autizmussal kapcsolatos intézményfejlesztéseket összehangolva, ütemszerűen lehessen megvalósítani. Hiszen az, hogy nincsenek intézményfejlesztések, hogy a kevés kiírt pályázat sem átgondolt koncepció alapján íródik ki, vagy hogy viszonylag “olcsó” jogszabályváltozásokat sem kezdeményez senki, nem csupán annak köszönhető, hogy a kormányzat érdektelen, a civil oldal pedig tanácstalan. A gyökeres változásokhoz az is kell, hogy az autizmussal foglalkozó szakemberek közösen eldöntsék: milyen konkrét lépéseket kell tenni az elkövetkező 3-5 évben Magyarországon az autista emberek életminőségének javításáért és mindezt milyen ütemben, milyen felelősökkel és legfőképp “mennyiért” lehet megtenni.
Hogyan, milyen ütemben fejlessze a kormányzat a diagnosztikai hálózatot, a korai fejlesztés, az óvodák vagy az iskolai oktatás szakmai színvonalát és elérhetőségét? Milyen szakemberképzések és továbbképzések induljanak, és ki végezze őket? Hogyan lehetne működtetni egy országos krízisintézményt, vagy épp egy olyan, elérhető szakmai centrumot/szolgáltatót, amely autizmus-szakmai ügyekben segítene szülő- és szakemberképzéseket kidolgozni, amely segíthetne az intézményeknek jobb minőségű szolgáltatások kialakításában?
A fenti kérdésekre is választ kíván adni a sok év után végre megszülető Országos Autizmus Stratégia1. A szociális tárca megbízásából, az AOSZ vezetésével 2008. február óta dolgoznak szakértők a stratégián, amelynek elkészítése a végső fázisba ért: június közepétől (remélhetőleg az Esőember megjelenésével egy időben) a teljes anyag olvasható és véleményezhető lesz az AOSZ honlapján, a www.esoember.hu oldalon. A “társadalmi véleményezés” keretében várjuk mindazokat a megjegyzéseket, javaslatokat, észrevételeket, amelyekkel Önök is (szülők, szakemberek, segítők, érintettek) segíthetnek nekünk egy jobb Stratégia elkészítésében. Ezért kérjük, keressék meg és töltsék le az Országos Autizmus Stratégia szövegét a www.esoember.hu oldalról, és tegyék meg javaslataikat. (Akiknek nincs internetük, kérjük, hívják az AOSZ-irodában Penyák Valériát,aki kérésre elpostázza a Stratégia szövegét.)
A visszajelzéseket az info@esoember.hu oldalra, ill. az AOSZ postacímére várjuk. Kérjük, ha lehet, az általános észrevételek mellett elsősorban konkrét javaslatokat tegyenek, hiszen ezzel segítenek nekünk a legtöbbet. A társadalmi véleményezéssel egy időben szakmai lektorok is véleményezik a szöveget, amelyet átdolgozás után 2008. július elején adunk át a minisztérium munkatársainak.
Ezzel természetesen nem ér véget a munka, hiszen nem az asztalfióknak szánjuk a Stratégiát: a következő hónapokban az AOSZ lobbizni fog azért, hogy a Stratégia minél több intézkedése/javaslata valósuljon meg. Ezzel kapcsolatban folyamatosan fogjuk tájékoztatni a közvéleményt, hiszen célunk, hogy miután a Stratégiában világosan látható majd az autista embereket érintő fejlesztések és programok “útvonala”, már ne lehessen kitérni az intézkedések megvalósítása elől.
Jegyzet:
1Lásd még Esőember 2006. december, X. évf. 4. szám: Lesz nemzeti autizmus terv
Esőember 2000. június, IV. évf. 2. szám: Egy nap az egészségügyért Széplaki Mirjam felszólalása
illetve Esőember 1999. szeptember, III. évf. 3. szám: Javaslat az autisták átfogó ellátási rendszerének kialakítására