Az Autizmus Alapítvány brit segítséggel Magyarországi Autista Házat akar létrehozni Budapesten. “Az autista gyerekekből autista felnőttek lesznek, de van, aki nem szorul napi gondozásra, a legtöbben azonban speciális környezetet igényelnek, ahol biztonságban érezhetik magukat” – mondta az InfoRádiónak Richard Mills, a Brit Nemzeti Autizmus Társaság (NAS) igazgatója, a autista ház felállítása bejelentésének alkalmából.
A Robert Burns Nemzetközi Alapítvány támogatásával is megvalósuló intézmény diagnosztikai, oktatási szolgáltatásokat nyújt majd, illetve napközbeni elhelyezést biztosít a betegeknek, és továbbképzéseket szervez autistákkal foglalkozó szakembereknek.
A Brit Nagykövetség, április 26-án, fogadást rendezett John Nichols nagykövet úr védnökségével A new Centre of Excellence for Autism in Central Europe (Új közép-európai központ az autizmus kiválóságainak) címmel, azért hogy magyarországi brit üzletemberekkel, befektetőkkel, érdeklődőkkel megismertessék a létrehozandó létesítmény tervét.
Az Autisták Érdekvédelmi Egyesületének képviseletében vettem részt a fogadáson. A jelenlévők két filmet nézhettek meg. Az első filmet egy brit független tévétársaság, a Fulcrum TV készítette We Are Fine Enough (Elég jól vagyunk) címmel. A film egy súlyosan érintett, fiatal felnőtt autista életéből mutatott be életképeket, születésétől fiatal koráig édesanyja kommentárjával.
Ezután az Autizmus Alapítvány által készített filmet vetítették le, ami az alapítvány munkájáról szólt. A filmvetítések után dr. Richard Mills úr szólt néhány szót, majd dr. Balázs Anna ismertette a központ létrehozásának okait és tervét. Az előadásból az derült ki, hogy az Autizmus Alapítvány először egy megvalósíthatósági és fenntarthatósági tanulmányt szeretne készíttetni, ennek finanszírozásához kértek segítséget a meghívott üzletemberektől. Az intézmény neve még nem végleges, hiszen az alapítvány honlapján Autizmus Centrumnak hívják, a kiadott sajtóközleményben Magyarországi Autizmus Ház a neve. Persze nem a név a lényeg, hanem az, hogy létrejöttével fontos intézménye lesz a hazai autistáknak és a velük foglalkozóknak, aminek megvalósításához a Józsefvárosi Önkormányzat telek adománya és az Egészségügyi Minisztérium Strukturális Alapok programirodájának támogatása is hozzájárul.
Az előadások elhangzása után kötetlenebb beszélgetések kezdődtek a résztvevők közözt. Ezt az alkalmat használtam föl arra, hogy átadjam Richard Mills úrnak az AÉE munkájáról előzetesen összeállított anyagot, és néhány szóban ismertessem az AÉE munkáját. Mills úr örömét fejezte ki, hogy a szülők képviseletében is részt vesz valaki a fogadáson, illetve erőt kívánt a további munkához.
(Bővebben a Robert Burns International Foundation honlapján: http://www.rbif.org/)
Danku Zsuzsa