Három szervezet úgy gondolta, itt az ideje, hogy közösen hangot adjanak annak, hogy az általuk nyújtott szakmai szolgáltatások hátrányos körülmények között működnek. A KSH 2006-os adatai alapján, e szervezetek közel 50 ezer embernek könnyítik meg az életét. Az alábbiakban a három szervezet által írt nyilatkozatból olvashatnak egy fontos részletet.
“A szektorsemleges finanszírozás fenntartótól független finanszírozást kell jelentsen, bármely szolgáltató esetében. S ez az elv, amellett, hogy alkotmányos, igen komoly uniós elvárás is. A civil szervezetek ilyen mérvű háttérbe szorítása a szociális feladatok ellátása terén példátlan és egyedülálló az Európai Unióban. A szektor- és versenysemleges jogi szabályozás követelménye levezethető a magyar alkotmányból (43/1994. (VI. 30.) AB határozat, alkotmány 9. §). Az alkotmánnyal ellentétesen, magas szintű jogszabályok rögzítik, hogy az állami támogatásokhoz a civil szektor az önkormányzati és egyházi fenntartókhoz képest eltérő mértékben juthat hozzá.
Fontosnak tartjuk annak hangsúlyozását, hogy a civil érték létezik és azt meg kell őrizni. A figyelemfelhíváson túl szeretnénk elérni, hogy a kormányzat tegyen lépéseket annak érdekében, hogy a civil szolgáltatóknak esélyük legyen a fennmaradásra.”
A nyílt levelet író három szervezetnek javaslatai is vannak, hogy milyen irányban kellene változtatni a jogszabályokat. A változtatás kidolgozásához felajánlják segítségüket a kormánynak. Az aláírók:
Pataki Éva, a Szociális Szakmai Szövetség elnöke; Pordán Ákos, a Kézenfogva Alapítvány ügyvezetője és Vízvári Csilla, a CÉHálózat elnöke.
A teljes levél itt elolvasható: www.nonprofit.hu/hirek/egyhir/617655.html