Esély a gyors diagnózisra: pályázatot írtak ki diagnózisközpontok felállítására. A várakozás ezzel megszűnhet, de ha ezzel párhuzamosan nem lesznek autistákat is fogadó korai fejlesztők, akkor hiába volt az erőfeszítés. Egy újabb pályázat ezen is segíthetne.
Nem tudok úgy szülővel beszélni, hogy ne említené meg, milyen sokáig kellett várnia arra, míg a pontos diagnózist megkapta gyermeke állapotáról. Ezt maguk az érintettek és az Autisták Érdekvédelmi Egyesülete is elmondta/mondja minden lehetséges fórumon. Hogy ez a jövőben ne így legyen a Fogyatékosok Esélye Közalapítvány pályázatot írt ki “Emelt szintű szolgáltatást nyújtó autizmus diagnózisközpontok kialakítása” címmel. Az alábbiakban a pályázat szövegéből idézünk.
A program célja: Az autizmus spektrumzavarral élő emberek és családtagjaik részére a szolgáltatást megalapozó pontos állapotfelméréshez való nagyobb esélyű hozzáférésének biztosítása.
A cél: “Magyarország hét régiójában és Budapesten (összesen nyolc) autizmus diagnóziscentrum kialakítása. A program további célja, hogy olyan sztenderdizált diagnosztikus eljárásokat honosítsunk meg, és terjesszünk el szerte az országban, amelyek megkönnyítik a gyermekpszichiátriai kivizsgálásokat végző szakemberek munkáját, illetve a precíz, megbízható diagnózis alapjai lehetnek. Ezáltal az érintett családok a legjobb színvonalú diagnosztikus ellátást kapják a lakóhelyük közelében, és ezzel a jelenleginél hamarabb hozzájutnak a fejlesztést biztosító szolgáltatásokhoz.
A program teljes költségvetése 20 200 000 Ft, melyet a Fogyatékosok Esélye Közalapítvány 2005. évi fejezeti támogatása terhére biztosított a program megvalósításához.
Pályázhatnak: Gyermekpszichiátriai Intézmények/osztályok; Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottságok, akkor, ha az intézményben, szervezetben, bizottságban a diagnosztikus kivizsgálásban legalább hároméves tapasztalattal rendelkező egy fő pszichiáter vagy pszichológus (ADI-ra való jelentkezésre) és egy fő pszichiáter, pszichológus vagy gyógypedagógus (ADOS-ra való jelentkezésre) teammunkában dolgozik. Az önálló jogi személyiséggel nem rendelkezők esetében a fenntartó pályázhat!”
*Az sajnos nincs benne a pályázatban (legalábbis a hozzám eljutott szövegben), hogy meddig kell kialakítani a diagnosztizáló központokat. Ez a pályázat azt is megmutatja majd, hogy mennyire akarnak a mi szakembereink újat tanulni. A pályázat ugyanis szakemberképzésről szól. A természetbeni juttatás azt jelenti (más ilyen juttatás mellett), hogy biztosítják az “első magyar nyelvű képzést az ADI-R (Autizmust diagnosztizáló interjú) és az ADOS (Autizmust diagnosztizáló obszervációs séma) klinikai használatára”.