Az AOSZ 2008 decemberétől egyéves programot indít tagszervezetei fejlesztésére, országos hálózatának megerősítésére, illetve egy országos szolgáltatási térkép kidolgozására. A program eredményeképp várhatóan hatékonyabbá és jobban elérhetővé válik az érdekvédelem az egész országban, szorosabbá válhat az AOSZ tagszervezetei közötti együttműködés.
A programot a néhány hete elnyert Norvég civil alap “civil szervezetek kapacitásfejlesztése” kategóriában kiírt pályázata révén indítja el a szövetség, mintegy 78 000 euróból. A nyertes pályázat azért is nagy eredmény, mert óriási volt az érdeklődés: több mint 350 beadott pályázatból választották ki azt a 12 programot, amelyek között az AOSZ projektterve is szerepelt. (A nyertesek között volt a megváltozott munkaképességű munkavállalókat segítő Salva Vita Alapítvány és a Budapesti Korai Fejlesztő Központ is.)
A program a következő fontosabb célok köré szerveződik:
Országosan hat civil szervezet megerősítése és felkészítése regionális képviseleti szerepre. Célunk, hogy az együttműködő szervezetek a jövőben, három-négy megyére kiterjedően, érdekvédelmi feladatokat tudjanak ellátni. A hat partnerszervezet és az AOSZ részvételével megalakuló “Autiháló” (munkanév) stratégiájának kidolgozása a program végére megtörténik. A létrejövő hálózat tagjai a program révén, az AOSZ segítségével és szorosabb partnerségével, el tudják látni a régiójukban élő szülők, családok segítését, kiadványok terjesztését, szülőképzések szervezését és az érdekvédelmi feladatokat.
Országos szolgáltatási és hiánytérképet készítünk. Ezek után már nemcsak a “hivatalos” oktatási és szociális statisztikák állnak rendelkezésünkre az autista embereknek elérhető intézményi szolgáltatások számáról és minőségéről, hanem pontos képet kaphatunk arról, hogy országosan és megyékre lebontva hány intézmény (iskola, foglalkoztató, támogató szolgálat, lakóotthon stb.) milyen minőségű szolgáltatással (vannak-e speciálisan autistákra szabott elemek a szolgáltatásban) működik. A térkép – területi bontásban – mind az elérhető szolgáltatásokat, mind a hiányzó, azaz a “kellő” szolgáltatások számát tartalmazza, ez utóbbit az adott megyében élő érintett népesség számához igazítva becsüljük meg. A térképet elkészülte után közzétesszük és átadjuk a kormány képviselőinek is. Az adatok az érdekvédelmi szervezetek helyi érdekérvényesítéséhez is alapul szolgálhatnak.
Országosan két rövid képzést indítunk civil szervezeteknek: egyet a családsegítési technikák, egyet pedig az érdekvédelmi technikák témakörében. Célunk, hogy nagyon gyakorlati és hasznos tanácsokat adjunk mindazon szervezeteknek és szülői csoportoknak, akik helyben, saját településükön szeretnének jobban segíteni más szülőknek/családoknak, vagy jogos érdekeiket szeretnék érvényesíteni az önkormányzatnál, a helyi hivatalokban. Az ingyenes képzéseket az ország hat helyszínén tartjuk.
A program során az “Autihálóban” résztvevő szervezetek, az AOSZ szervezésében, külföldi tanulmányúton is részt vesznek. A projektet országos, projektbemutató “road-show” nyitja, és egy nagyobb konferencia zárja.
A program indulásáról, eseményeiről a Hírlevelekben, a www.esoember.hu honlapon és az Esőember 2008/4. számában olvashatnak.
Petri Gábor