Az AOSZ – mint szeptemberi számunkban írtuk – több ponton is elfogadhatatlannak tartotta a 2010. évi költségvetést. Az elvonások mögött kezdetben – egy eset kivételével – nem igazán mutatkozott szakmaiság, további elvonásokat az autista embereket ellátó intézmények és az érintett családok ugyanis nem bírtak volna ki.
Szeptember óta keményen dolgoztunk azért, hogy képviseljük a családok és a szervezetek érdekeit. Hetente tárgyaltunk a minisztériumok képviselőivel, és szövetségeseinkkel: más érdekvédelmi szervezetek vezetőivel együtt próbáltunk megoldást találni. Világossá tettük, ha nincs is pénz az állami költségvetésben, nem mindegy, hogy azt a keveset miképpen osztja el a kormány. De lássuk a részleteket.
Jövő évi normatívák
A szociális szolgáltatók normatíváit (is) csökkenteni akarta a kormány 2009 őszén, ebben sikerült néhány eredményt elérni. Elsősorban a szociális szolgáltatást, ezen belül a lakóotthont, nappali intézményt működtető civil szervezetek számára tudtunk némi plusz pénzt, összesen 700 millió forintot kiharcolni. A tárgyalások során erőteljesen kommunikáltuk az autisták fokozott ellátási igényét és az azt fedező speciális normatíva(kiegészítés) hiányát. Ennek eredménye, hogy a már időközben megjelent „normatíva-kiegészítő” pályázaton az autistáknak szolgáltató lakóotthonok autista ellátottaik után több támogatást kapnak majd.
Ennek a megállapodásnak a mérlege sajnos mégsem túl pozitív: ugyan a kezdeti törvényjavaslathoz képest előre tudtunk lépni, de csak időleges, egy évre szóló kompenzációt sikerült elérnünk. A magasabb normatíva és az ezért folyó tárgyalások a következő kormány idejére maradnak majd. Kérdés továbbá, hogy az idei kompenzáció mire lesz elég. Kudarc, hogy az oktatási normatívák terén nem történt előrelépés.
A fogyatékosok érdekvédelmi szervezeteinek támogatása
Eredetileg a kormány minden „nagy” érdekvédelmi szervezet támogatását jelentősen csökkentette volna, az AOSZ-ét a tavalyi szinten hagyva. A csökkentés azonban nem csak „elvonás” lett volna, az eredeti cél az volt, hogy a vakok, siketek, mozgássérültek és értelmi sérültek szervezetei kapjanak 50-60 millió forintos működési alaptámogatást, a többi pénzért (több mint 200 millió forint) országosan minden civil szervezet pályázhasson.
A tárgyalásokon sikerült elérni, hogy – habár minden nagy szervezet támogatása csökkent a végső verzió szerint is – az AOSZ-é nőjön, sőt, érdekvédelemmel foglalkozó tagszervezeteink is pályázhassanak külön forrásokra.
Ez a tárgyalássorozat sikeres volt. A szociális tárcánál kezdik egyenlő mércével mérni az autisták érdekvédelmi munkáját a többiekével, ez pedig nem csak az AOSZ-nak jó, hanem tagszervezeteinek is: jövőre az AOSZ az idei 30 millió forint helyett 40 milliót kap célzottan, tagszervezetei pedig ~10 millió forintra pályázhatnak érdekvédelmi tevékenységeik fedezésére (ez utóbbi eddig egyáltalán nem volt elérhető). Szülőklubok, tanfolyamok, programok indulhatnak így országszerte, megerősödhetnek az eddigi programok is.
Fontos azonban megjegyezni: az AOSZ-nak nem célja, hogy az állam „emlőin csüngő” és így azzal összefonódó szervezet legyen, ezért plusz támogatásunk jelentős részét adománygyűjtésre fogjuk fordítani. Célunk, hogy 2-3 éven belül éves bevételünk minimum 10-20%-a az államtól teljesen független forrásból, magán- és céges adományból származzon. Ez a függetlenség nagyobb biztonságot adhat a szervezetnek, és reményeink szerint így hamarosan sokkal több jut majd a szülők segítésére, képzésekre, kiadványokra, országos programokra.
Nagy bentlakásos „intézetek” kitagolását elősegítő pályázat
Egy nemrég megjelent „EU-s” pályázat kapcsán indult intenzív tiltakozó akcióba kezdett az AOSZ – a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) partnereként – sikeresen megakadályozva, hogy a 12 milliárd forintra rúgó európai uniós pénzből nagy intézeteket renováljanak. Ehelyett – reményeink szerint – olyan pályázati kiírás fog születni, amelynek révén új lakóotthonok válthatnak fel több régi, nagy „intézetet”.
Eredményünk itt egyelőre pozitív: csak kitagolásra és kis létszámú lakóotthonok kialakítására használható majd a pénz, az újabb pályázatot előkészítő munkacsoportba pedig tagokat delegálhatott az OFT (Országos Fogyatékosügyi Tanács). A szociális tárca, ígérete szerint, január 31-ig kidolgozza a nagy intézetek kitagolásának részletes ütemezését és azt 2010 során majd jogszabályban is rögzíti.
A fenti három ügyben az AOSZ szorosan együttműködött az értelmi sérültek szervezetével, az ÉFOÉSZ-szel, a Kézenfogva Alapítvánnyal, a Központ a Mentális Sérültek Jogaiért Alapítvánnyal és a Társaság a Szabadságjogokért munkatársaival. Tudjuk, hogy a mérleg nem túl pozitív. A 2010. év nem lesz könnyű, ám a tárgyalások alapján úgy látjuk: viszonylag jól sikerült kijönni a csatákból, az autizmus kezd bekerülni a minisztériumok látóterébe. Siker, hogy a tárgyalópartnerek kezdik megérteni lassan az autista emberek speciális igényeit.