“Ne hagyd magad!” címmel 2007. decemberében egyéves antidiszkiminációs projekt indul a Kézenfogva Alapítvány, az AOSZ és a miskolci Szimbiózis Alapítvány partnerségében. A projektet a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány által kezelt, és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium által támogatott pályázatból finanszírozzuk.
A projekt, amelynek elindítása jelenleg is folyamatban van, igyekszik átfogóan kezelni az autista, értelmi sérült és halmozottan fogyatékos emberek és családjaik jogvédelmével kapcsolatos feladatokat. A partnerszervezetek célja, hogy erősítsék a szülők és családok tudatosságát, hogy azok, akiket – autista családtagjukat – jogsérelem ér, vegyék fel a harcot és érvényesítsék jogaikat. A program címe, Ne hagyd magad! minden érintetthez szól, akit az oktatás, a szociális ellátás, foglalkoztatás és a mindennapi élet egyéb területén jogi hátrány ér autizmusa miatt.
A három szervezet együttműködésében induló program több pontja közvetlenül is érinti majd az AOSZ és az autizmus területén dolgozó szervezetek munkáját. Az egyik legfontosabb új szolgáltatás a tervek szerint olyan telefonos segélyvonal indítása lesz, amin keresztül a szülők, hozzátartozók és szakemberek kifejezetten jogi, diszkriminációs kérdésekkel fordulhatnak szakemberhez. A segélyvonal célja – amelyet jogász-szakember kezel majd -, hogy segítséget nyújtson azoknak a családoknak, amelyeknek autista családtagját valamilyen, az autizmussal összefüggő jogi hátrány érte. Szükség esetén és indokolt esetben az AOSZ – kellő előkészítés után – akár a jogérvényesítésben is támogat majd családokat.
A segélyvonalon kívül a projekt érinti a szociális foglalkoztatás, a munkahelyi esélyegyenlőségi tervek elkészítésének területét, de készül kiadvány – könnyen érthető nyelvezeten – kifejezetten autista és értelmi sérült emberek számára is.
A projekt további részleteiről az érdeklődők folyamatosan tájékozódhatnak majd awww.esoember.hu, a www.kezenfogva.hu és a www.szimbiozis.net oldalakon, de az Esőember 2008. márciusi száma részletesen is beszámol a megtett lépésekről.
Petri Gábor