Az Esőemberben olvastam a rövid hírt a barcelonai konferenciáról, és a téma fölkeltette érdeklődésemet, többek között azért is, mivel a biológiai terápiákról nagyon keveset hallottam idáig. A konferenciát a Spanyol Szülők Autizmus Egyesülete és az amerikai Great Plains Laboratories (GPL) közösen szervezte. A GPL arról híres, hogy színvonalas laboratóriumaiban az autizmussal kapcsolatos gasztroentorológiai vizsgálatokat végzik, eleget téve a világ számos országából történő felkéréseknek.
Sok kiváló, a gasztroenteorológia és az autizmus kutatása terén nevet szerzett orvos-kutató előadásával büszkélkedhetett a konferencia. Közöttük voltak a következő kiváló kutatóorvosok:
- A magyar származású és a USA-beli Baltimore-i Egyetemen oktató dr. Horváth Károly, aki a secretin alkalmazásának sikeréről beszélt az autista gyerekek terápiája során.
- A Great Plains Laboratories vezető orvosa, dr. William Shaw, előadásában a candida élesztőgomba és a bélrendszerben felhalmozódott káros mikororganizmusok eltávolításának fontosságáról, a megfelelő diéta (glutén- és/vagy proteinmentes diéta) alkalmazásáról, valamint a megfelelő táplálékkiegészítő, természetes alapú vitaminok szedéséről beszélt. E diéták alkalmazásával számos súlyos autista gyereknél is látványos eredményeket tudtak elérni. A GPL a megfelelő diagnózis és laborvizsgálatok elvégzésében tud segítséget adnia családoknak.
- Dr. Andrew Wakefield (Nagy-Britannia), előadásában többek között arra mutatott rá, hogy a gyerekeknek másfél éves korban beadott mumpsz-kanyaró-rubeola védőoltás káros mellékhatásaként, kapcsolatot találtak több gyereknél az autistajegyek kialakulása terén. ? is kitért a bélrendszeri gyulladások és az autizmus kapcsolatára.
- Dr. Kalle Reichelt, az oslói egyetem kutatóprofesszora, az autizmus patofiziológiai tüneteiről beszélt az autisták vizeletében talált peptidek (glutén és kazein) szerepének tükrében. Ő is hangsúlyozta a diéta fontosságát és hatékonyságát.
- Dr. James Laidler (USA) a mérgező nehézfémek szerepéről beszélt a fejlődésbeli rendellenességek kialakulása terén. Széleskörű, kutatásokat összegző előadása sok hasznos információt nyújtott a szülőknek.
- Pszichológusok, gyógypedagógusok és szülők érdekes és gondolatébresztő előadásai is izgalmas színfoltjai voltak ennek a tartalmas konferenciának. Két híres név közülük. dr. Erich Schopler, a TEACCH program megalkotója és dr. Patrícia Howlin előadásai kiemelkedőek voltak.
- Spanyol, mexikói és venezuelai szülők beszéltek arról, hogy a biológiai módszerek, a kazein- és gluténmentes diéta milyen hatalmas mértékben, pozitívan változtatta meg életüket. Ennek hatására, a szinte kezelhetetlen gyerekük nagymértékben kooperatív lett. A diéta mellett a Lovaas-módszert alkalmazták gyerekük nevelésében. Spanyolországban a Lovaas-módszer elsajátítására egy jól működő és hatékony intézmény ad lehetőséget. Erről Asun Puche professzor beszélt részletesen.
Összegzésképpen elmondhatom, hogy a konferencia számomra meggyőző érveket mutatott a következők esetében:
- Az autizmus minél koraibb felismerése, diagnosztizálása döntő fontosságú lehet a terápiák hatékonyságában és sikerében.
- A gyógypedagógiai módszerek megkezdése előtt, az autista gyerekeknél fontos, hogy elvégezzék a gasztroenteorológiai vizsgálatot, a bélrendszerben felhalmozódott káros mikroorganizmusok, élesztőgombák kiszűrése, ételallergia stb. megállapítása céljából. Ha ezek a problémák kimutathatók, ajánlatos a megfelelő diéta és táplálékkiegészítok alkalmazása, amellyel hathatunk az autista vonások átalakítására, csökkentésére.
- A szervezetben felhalmozódott mérgező nehézfémek szerepének fontossága az autizmus kialakulásában.
Dudás Julianna
szülő