Az autista gyerekek szülei szeretnék, ha egészségesen született gyereküknél megvizsgálnák, hogy kiderüljön: okozhatta-e a kötelező védőoltás a náluk később diagnosztizált autizmust? Az RTL Klub híradója megkérdezte Zacher Gábor toxikológust, aki szerint a vizsgálatok sem bizonyítanák egyértelműen az összefüggést a védőoltás és az autizmus között. Bár világszerte több helyen is kutatnak ebben a kérdésben, az összefüggést sehol sem tudták egyértelműen bizonyítani, ugyanakkor Angliában, Amerikában és Dániában nem oltanak higanyt tartalmazó vakcinával. A Nyitott Kapu Alapítványtól kapott információnk szerint, Finnországban a szülők dönthetnek: oltatják-e gyermeküket vagy sem.
Amerikai, kanadai és európai kutatók vizsgálatot indítanak, hogy meghatározzák az autizmus genetikai okait. Az egész világra kiterjedő kutatássorozat folyamán, ami hat hónapig tart, 6000 DNS-mintát vizsgálnak meg. A mintákat azoktól a családoktól veszik, ahol két gyermek is autista. Nemcsak a gyerekek DNS mintáit ellenőrzik, hanem a szülőkét is. A NAAR névre keresztelt kutatási programban 170 kutató vesz részt, és egy új technológiát alkalmaznak, az úgynevezett mikrosoros DNS technikát vagy másként génchipeket, amellyel átvizsgálhatják az emberi genomot és fölfedezhetik a fő szerepet játszó géneket.
Nagy-Britanniában közel 535 000 ember autista. (Forrás: hirado.hu)
Asztmában és bizonyos allergiás megbetegedésekben, illetve pikkelysömörben szenvedő terhes nők gyerekei között gyakrabban van autista, mint a teljesen egészséges nők gyermekei között, különösen, ha e betegségeket a terhesség második harmadában diagnosztizálják az anyánál. A többnyire fiúk esetében előforduló autizmus, minden ezer gyermekből hatot érint.
A pécsi ítélőtábla jogerős határozatában elutasította annak a pogányi férfinak a magyar állammal szemben benyújtott kártérítési igényét, aki 1999-ben maradandó egészségkárosodást szenvedett egy influenza elleni védőoltás beadása után. A felperes a tájékoztatás hiányára hivatkozva adott be keresetet.