Nézem Vető Annát, és csodálom az energiáját. Otthon három gyerek várja, akik közül az egyik autista volt, közben részt vesz a Parafónia zenekar életében (valaha ő alapította), Ullwila módszerrel tanítja az értelmi fogyatékosoknak a kottaolvasást, bevezetve őket a közös zenélés örömteli világába. Talán az adni akarás sarkallta arra, hogy megszervezze a GFCF diétával foglalkozó fórumot, elhívva azokat az embereket, akik neki is segítettek.
Voltunk vagy ötvenen a Kájoni Ferences Ház nagytermében (Bp. II. Szilfa u. 4.). Csupa olyan szülő, nagyszülő, akik ha nem is csodát, de változást remélnek attól, ha gyermekük, unokájuk liszt- és tejmentesen étkezik. A magyar gasztroenterológusok nem foglalkoznak ezzel. Nem tartják elég meggyőzőnek a külföldi szakirodalmat. Hogy ők maguk miért nem győződnek meg erről – mondjuk úgy -, hogy néhány autista gyerek vizeletmintáját elküldik Oslóba, dr. Kalle Reichelt laboratóriumába (nálunk ilyen vizsgálatot nem végeznek), azt nem tudom. A kapott értékek talán meggyőznék őket arról, hogy mégis igaz: vannak olyan autisták, akiknek a szervezete nem bontja le a glutént, a kazeint, s a félig lebontott fehérjékből morfinok keletkeznek, amelyek bekerülve a véráramba eljutnak az agyba, s ott a hallucinogén drogokhoz hasonló hatást váltanak ki. Kiiktatva ezeket a “drogokat” Andris megváltozott, (később még a szerotonint tartalmazó ételek is megvonásra kerültek). Mint Anna fogalmazott: a diétahibák, tehát ha véletlenül tejcsokit evett a fia, vagy netán azzal a késsel vágták az ő, speciális kenyerét, amivel a sajtot, már az is visszaesést eredményezett. A neurológus szerint Andris ma már nem autista, csak hiperaktív. Az ő javaslatára a tojást, ételfestéket, tartósítószert tartalmazó ételek is kikerültek Andris étrendjéből, ettől csökkent a hiperaktivitása. A nem beszélő kisfiú kinyílt, sokat beszél, normál óvodába jár, szaval az óvodai ünnepélyen, biciklizik, görkorizik, bárhová el lehet vele menni, megszűntek a hisztik.
Kiss Erika dietetikus, a fórum egyik előadója, Anna révén került kapcsolatba az autistákkal, addig csak a szakirodalomban olvasott róluk. Látva Andrison a diéta eredményeit, maga is úgy gondolja, hogy érdemes lenne belevágni, persze nem mindenkinek. Mint vérbeli egészségügyes maga is azt ajánlja, hogy aki tudja, végeztesse el a peptidtesztet valahol külföldön. Akinek nincs erre módja, az figyelje a gyermekét: ha például túlzottan szeret egyes tejes ételeket (Andris például a tejfölért élt-halt), vagy a csokoládét (ismerek olyan autistát, akinek Túró Rudik nélkül nem múlhat el a nap), vagy például egyes lisztből készült ételeket (tudok “pogácsafüggőről” is), akkor az gyanúra adhat okot. Fokozatosan, óvatosan kell megkezdeni a kedvencek elvonását. Azt is fontos tudni, hogy nem egyszerre kell a diétát bevezetni. Először csak az egyiket (glutént), majd a másikat (kazeint). Az étrend összeállításában segít a dietetikus, hiszen valamennyien jól ismerik a liszt- és tejfehérjementes diétát. Kiss Erika és a fórumon szintén jelenlévő Havasi Anikó dietetikus felajánlotta segítségét a hozzájuk fordulóknak.
A diétát következetesen betartani persze nem könnyű, és azt sem könnyű megtudni, hogy melyik élelmiszerben mi van. Erika hosszú listát sorolt fel, hogy miben mi található. Szerencsére ebben segít a szülők által alapított és fenntartott Táplálék Allergia Centrum, amely már több helyen nyitott üzletet: Budapesten, Szegeden és Debrecenben.
Bánkúti Péter gyógyszerész (Dorottya gyógyszertár) azokról a táplálék-kiegészítőkről és vitaminokról beszélt, amelyeket az ilyen diétánál külön kell bevinni a szervezetbe. Jó tehát, ha a gyerek háziorvosa, gyógyszerésze tud a diétáról. Mint mondta, a táplálék-kiegészítőket, vitaminokat lehetőleg a patikákban vegyük meg, és mindig győződjünk meg arról (főleg, ha ismeretlen új “csodaszerről” van szó), hogy rajta van-e az OÉTI (Országos Élelmezéstudományi Intézet) vagy az OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) engedélyének száma. A számnak nemcsak kívül a csomagoláson, hanem belül a dobozban is ott kell lenni.
Az előadások után természetesen a szülők kérdezhettek, és ők persze hogy kérdeztek. Csak arra nem tudta senki a választ, hogy mikor lesz hajlandó legalább egy (1) magyar gasztroenterológus ezzel foglalkozni.
Talán ha nyílt levelet írnánk a Magyar Gasztroenterológus Társaság elnökének… (Bevallom, ez az újságíró agyában született ötlet szinte visszhang nélkül múlt el. Azt hiszem a szülők azonnali csodát és eredményt várnak, egy ilyen nyílt levélnek meg ki tudja, milyen hosszú az átfutási ideje – ha egyáltalán van ilyenje -, azaz meghallgatja-e valaki…)
Ott volt Tóthné Rabóczky Ágnes a Táplálék Allergia Centrum (TAC) vezetője, aki maga is sok kérdésre tudja már a választ. Hasznos információval szolgált azoknak, akik közösségbe szeretnék vinni diétázó gyermeküket, ám a közösség (óvoda, iskola) nem akarja beengedni az otthon elkészített diétás ételt. ?k már végigjárták ezt az utat, és a kezükben van egy ÁNTSZ-levél (száma: 67/91/2002), amely engedélyezi ilyen esetekben, hogy az otthoni ételt kapja meg a közösségben a gyermek. Erre a levélre lehet hivatkozni, amikor az ember a saját, helybéli ÁNTSZ kirendeltségéhez fordul. Jó tanács: jól záródó, melegíthető edényben (rajta a gyerek nevével) kell bevinni az ételt.
A Táplálék Allergia Centrum Lehel piacon lévő üzletében rendszeresen tartanak tanácsadást, és szakembereik mindenre válaszolnak, így hát aki nem jutott el a fórumra, az közvetlenül tőlük is beszerezheti az információt. Persze azt a sok finomságot, amit mi ott megettünk, azt nem biztos, hogy mindet végig kóstolhatják. (Hazudnék, ha azt mondanám, hogy minden ízlett, de az ételek többsége igen – és a kenyér valóban finom és gyönyörű volt.) Az aktív diétázók bevásároltak, az érdeklődők pedig csipegettek. A TAC ugyanis élelmiszer-bemutatóval várta a fórum résztvevőit. Akik pedig a piacon keresik fel őket, gondoljanak arra: hétfőn, kedden, csütörtökön 16.30-18 óráig ingyenes dietetikai tanácsokat kaphatnak.
*
Címek, telefonok
Havasi Anikó: 452-7872; (06-20) 470 7750, e: havasi.aniko@numil.hu
Kiss Erika: 345-0614; 326 0571; e: kiss.erika@chello.hu
Tóthné Rabóczki Ágnes: Táplálékallergia Centrum: 1134, Bp. Váci út 9-11., a Lehel Csarnok galériáján. Telefon: 288-6833, (06-30) 250-6420, (06-30) 387-4381. Nyitva tartás: hétfő-péntek: 7.30-18, szombat: 7.30-13 óráig.
E: ratoth@axelero.hu, raboczki.agnes@chello.hu. Internet: www.toth-bors.hu