Az Esőember 2009. szeptemberi számában már írtunk az oxitocinról. Nemrég újabb kutatási eredményt publikáltak az oxitocinkezelésről, mely kedvezően befolyásolhatja az Asperger-szindrómában, illetve autizmussal élők társas viselkedését. Az oxitocin a szervezetben hormonként és ingerületátvivő anyagként is működik, legismertebb élettani funkciói emlősökben a szülés, illetve a tejleadás serkentése. Korábbi kutatásokban kimutatták, hogy az emberben számos érzelem kialakulásában is szerepe van, például a bizalom és a szeretet kialakulásában.
Az Elissar Andari és Angela Sirigu vezette francia kutatócsoport (Bron, CNRS kutatóközpont) az oxitocin hatását 13, Asperger-szindrómával, illetve magasan funkcionáló autizmussal diagnosztizált felnőttnél vizsgálta. Mindegyik résztvevőt kétszer teszteltek, egyszer oxitocin, egyszer pedig placebo inhalálása után (a kétféle kezelés sorrendjét véletlen besorolással határozták meg). A kapott eredmények azt mutatják, hogy az oxitocin javíthatja az ilyen betegek társas viselkedését. A kutatás eredményeit a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) nevű szaklap közölte.
Az eredmények ugyan biztatók, de még számos kérdés megválaszolatlan, például nem tudható mennyi ideig tart a hatása, és vannak-e nem kívánatos mellékhatásai az oxitocinnak.