Dr. Andrew Wakefield (Edinburgh, Skócia) angol képviselő – aki először figyelt föl az MMR oItás (kanyaró-mumpsz-rubeola) hármasoltás és az autizmus közötti kapcsolatra- , figyelmeztette a skót Parlament tagjait, hogyha a kormánynak nem sikerül szembeszállnia a veszéllyel, a katasztrófa mértéke egyenlő lesz a. BSE, azaz a kergemarhakór-járvány mértékével.
Wakefield elmondta a skót Parlament autizmussal foglalkozó bizottságának, hogy az Egyesült Királyság eredménytelenül szállt szembe a járvánnyal. Meg ismételte javaslatát, hogy nem együttesen, hanem külön-külön kellene oltani a gyerekeket kanyaró, mumpsz és rubeola ellen.
Skóciai kétnapos látogatása során Wakefield találkozott Sir Kenneth Calmannal, aki a londoni Független Királyi Kórház gasztroenterológusa, és Nagy-Britannia egészségügyi minisztere volt 1998-ban. Calman figyelmeztette, hogy járvány fog átsöpörni Nagy Britannián ha a szülők továbbra is visszautasítják az egyesített oltást. A volt egészségügyi miniszter szerint Wakefield bizonyítékai nem valódiak, és az oltóanyag összetételét nem kell megváltoztatni
A kergemarhakór kapcsán a sajtóban Calmant hibáztatták, mert biztonságosnak mondta a marhahúst. Wakefield szerint Calman most ugyanazon az úton jár. “Ugyanaz fog történni az MMR-rel, mint a kergemarhakórral – mondta Wakefield. – Olyan emberekre van szükség, akik nem hagyják, hogy félrevezessék őket, és megakadályozzák, hogy hasonló eset megtörténjen. Úgy érzem, ha támogatjuk ezeket a mozgalmakat, később erkölcsi kötelességünknek foguk érezni, hogy figyeljünk ezekre a gyerekekre.”
Wakefield elutasította azokat az állításokat, miszerint a növekvő autizmus a diagnózis kritériumának megváltoztatásával áll kapcsolatban. “Ez most egy járvány” – mondta. Az autizmusról szóló glasgow-i konferencián elmondta, hogy több család fölvette vele a kapcsolatot, ugyanazzal a panasszal. Mindegyikük gyermeke autista és bélproblémáik vannak. -gy gondolják, hogy a két dolog összefügg, és az MMR egyenes következményei. Wakefield elmondta: “Először kételkedtünk, de a történet annyira meggyőző volt, hogy úgy éreztük, ezt ki kell vizsgálnunk. A 160 autista gyerek közül csak ötnek nem voltak bélpanaszai. A szülőknek volt igazuk. Az orvosi diagnózis rossz volt.”
A kutatást dr. Wakefield és munkatársai valamint John O’Leary, a dublini Coomle Női Kórház professzora végezte. Az egyértelmű bizonyítékokat Washingtonban, az áprilisi kongresszusi meghallgatáson mutatta be. Azt mondta, hogy hamarosan több kutatási eredmény is megjelenik, amelyek alátámasztják az ő eredményeit.
A fentiek ellenére nyomatékosította: “Én nem vagyok oltás ellenes. Az elismert dolog, hogy egy meg egy nem egyenlő hárommal. Ez a vírusok viselkedésétől függ. Adatunk van arról, miszerint kölcsönhatás léphet fel a vegyületek között, amelyek így elég kockázatosak.”