Egy 12 éves autista fiú nagymamája elrejtette a 15 hónapos unokáját a rendőrség elől (Airdrie, Skócia), hogy ne adhassák be neki a vitatott MMR (kanyaró-mumpsz-rubeola) oltást, ami néhány kutató és szülő szerint kapcsolatban áll az autizmussal.
Skóciában több szülő is azt állítja, hogy gyermekükön a hármas védőoltás beadása után néhány hónappal jelentkeztek az autista tünetek. Nagy-Britannia az egyetlen ország Európában, amelyik nem ajánlja fel a szülőknek a három különböző oltás lehetőségét az egyetlen MMR oltással szemben.(Magyarországon is csak a “hármas koktél” létezik, lásd: Hazai oltásrend c. cikkünket – a szerk.)
Az airdrie-i kisgyermek nagyszülei hajlandók 150 fontot fizetni a három külön oltásért. A szociális gondozók azonban elrendelték, hogy a nagyszülők adják át a gyereket. A rendőrségi föhatalmazást a kisgyermek kiadatására órákkal később megkapták. A szociális gondozók azt mondták hogy az anya, aki egy héten kétszer láthatja a fiát, beleegyezett az MMR védőoltásba. A nagyszülők azt állítják, hogy Jim Carle szociális gondozó megfenyegette őket: elveszi tőlük a gyermeket, ha nem engedik a védőoltást beadni.
A hétvégén háromszor látogatták meg rendőrtisztek a nagyszülők otthonát. Átkutatták a hálószobákat, a padlást, még a konyhaszekrényeket is a kisgyermekért. A gyermek, akit nem neveztek meg, márciusban került a Lanarkshire-i Airdrie-be, a nagyszüleihez, mert drogfüggő fiukat és feleségét alkalmatlannak ítélték a gyermeknevelésre. A 42 éves nagymama azt mondta: “Én nem teszem ki a gyereket ilyen kockázatnak. A húgom 12 éves fia csecsemőként kapta meg az oltást, és most súlyosan autista”. A szociális gondozók elrendelték, hogy a nagyszülők és a gyermek jelenjék meg egy meghallgatáson Ayrben, október 13-án.
Bill Welsh, a Skót Autista Szövetség szóvivője azt mondta: “Az MMR oltás nem kötelező Skóciában. A szociális ügynökségnek nem kellene erőltetnie a gyerek beoltását, figyelembe véve a következményeket.”
Karen Whitefield, a skót Parlament Munkáspártjának tagja kijelentette: “Megértem a nagyszülők kétségeit, és úgy gondolom, azt próbálják tenni, ami a legjobb a gyereknek. Ez egyáltalán nem könnyű ilyen nehéz körülmények között”.
(Mindkét cikk a Looking up című, havonta megjelenő angol, autizmussal foglalkozó újság 2000/6. számában jelent meg.
Internetcím: http://www.feinst.demon.co.uk/lookingup.html.)