Aki kicsit is érdeklődik a sajátján, vagy a hozzá közelállón kívül más civil szervezetek iránt, annak bizonyára feltűnt a Kézenfogva Alapítvány profilváltása. Míg az indulásnál a társadalmi elfogadás és a lakóotthoni program volt a fontos, az utóbbi években – megtartva a társadalmi elfogadás, tudatformálás programját – képzések, továbbképzések, illetve más szervezetekkel közösen (sokszor külföldiekkel) indított programok koordinálása, menedzselése került előtérbe.
Február végén a Kézenfogva Alapítvány Aktív műhely nevű programjának résztvevői szakmai fórumra gyűltek össze Budapesten. Egy 2005 nyarán induló uniós pályázati program eddigi eredményeiről és jövőbeni feladatairól tanácskoztak a részt vevők (zárás 2007. december 31-én lesz.) A program célja: olyan innovatív modell létrehozása a fogyatékos emberek munkaerő-piaci diszkriminációjának csökkentésére, ami másoknak is követendő példaként szolgálhat. Ezt a tanácskozásra invitáló meghívó így fogalmazta meg: “az értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásának és szakképzésének modellszerű megújítása”. A főpályázó a Kézenfogva Alapítvány volt, a megbeszélést is ő kezdeményezte.
Az Aktív műhelynek hat civil szervezet a tagja, melyek konzorciumot alakítottak. (Olvasóink bizonyára tudják, hogy az uniós pályázatokban gyakori az ilyen elvárás.) A szervezetek: Kézenfogva Alapítvány (Budapest) Bárka Alapítvány (Dunaharaszti),Esőemberekért Egyesület (Tata), Fogd a Kezem Alapítvány (Pécs), Mécses Egyesület(Mezőberény), Szimbiózis Alapítvány (Miskolc). A két és fél év során családból érkezett értelmi fogyatékos embereket állítanának munkába, ezek száma kb. 50-70. Ők védett körülmények között dolgoznának, de a nyílt munkaerő piacon is szeretnének elhelyezni embereket, szervezetenként legalább egyet-egyet. A projekt során arra is lesz lehetőség, hogy olyan új tevékenységeket is kipróbáljanak, amelyek ebben a csoportban eddig ismeretlenek voltak. Az új munkaformákra betanítják a részt vevőket. A tervek szerint a konzorcium minden tagjára három új munkaforma bevezetése jut, tehát összesen tizenöt.
A konzorciumban végzett közös munka és a célok megvalósításának költsége körülbelül 200 millió forint. Ennek háromnegyed részét az Európai Szociális Alap finanszírozza, a többit a költségvetés biztosítja.
Az Aktív műhely program céljai:
- az értelmi fogyatékos, autista emberek által végzett, piaci igényekre reagáló tevékenységek, szolgáltatások bevezetése és végzése
- akkreditált képzések a foglalkoztató szakemberek és a foglalkoztatottak részére;
- szakmai kiadvány készítése a foglalkoztató szakemberek képzésére
- célcsoport foglalkoztatását elősegítő on-line tudásbázis létrehozása és működtetése
- védett és nyílt munkaerő piaci formák működtetése
- a rendszer jogi, pénzügyi feltételeinek kidolgozása és szakpolitikákba való beillesztése.
A program eddigi eredményei:
- Minden konzorciumi tag piackutatást végzett, hogy kiválassza az innovatív, piacképes termékeket és szolgáltatásokat.
- Megtörtént az értelmi fogyatékos és autista emberek munkaképességének felmérése.
- Jelenleg az új tevékenységek tárgyi és személyi feltételeinek kialakítása folyik.
- Megtörtént a foglalkoztatásszervező képzés akkreditálása.
- Folyamatban van a sérült emberek képzésének akkreditációja.
- Fejlesztés alatt van a www.dolgoz6OK.hu elnevezésű on-line tudásbázis, amely választ ad majd az értelmi fogyatékos és autista emberek foglalkoztatásával és munkavállalásával kapcsolatos kérdésekre.
- Három külföldi (olasz, portugál és spanyol) szervezet konzorciumba való bevonásával megvalósulhat a szakemberek és az értelmi fogyatékos emberek tapasztalatcseréje;
www.equalset.org. - Végül megindul a fenti feladatokhoz kapcsolódó érdekérvényesítés.
(Az Aktív műhely projektet az EQUAL program támogatja.)