Térségünkben, Békéscsabán és környékén, a szülőknek kevés lehetőségük van arra, hogy az óvodai, iskolai ellátáson túl olyan terápiás lehetőséget találjanak gyermeküknek, amely elősegíti az autista gyermek kommunikációs nehézségeinek és szociális problémáinak enyhítését. A békéscsabai székhelyű AUT-PONT Alapítvány ezen segít.
Jelenleg az alapítványnál négy különböző, hatékony terápiás foglalkozás érhető el, képzett szakemberek egyénre szabott segítségadása mellett.
Zeneterápia
A zeneterápiás foglalkozásokra az AUT-KÖZ-PONT-ban zeneterapeuta és segítő szakemberek közreműködésével kerül sor. Az összejöveteleken a terapeuta – a zene, mint közvetítő eszköz segítségével – igyekszik zenei interakciót kezdeményezni a gyerekekkel, dallam- párbeszéddel, zenére és dalokra improvizatív és koreografált mozgásminták kialakításával, valamint dalokat kísérő közös ritmuskeltéssel. A kommunikációs problémákkal küzdő gyermekeknek a zene különösen mélyreható, szavak nélküli világa jelenti a társalgást, az univerzális nyelvet. A zeneterápia: segítségnyújtás zenével a részt vevő gyermekek személyiségének harmonizálása, a környezettel történő kapcsolatának rendezése érdekében. Szerencsére egyre több autizmussal élő gyermek esetében figyelhető meg a felszabadult lelkiállapot, nyitottság, a zenés akciókban való feloldódás, az együttjátszás élménye.
Gyógylovaglás
Egy békéscsabai lovardában, kellemes és egészséges környezetben zajlik a gyógylovaglás. A lovaglás során a gyerekek alkalmazkodnak különböző helyzetekhez, a körülményeknek megfelelően viselkednek, cselekednek. Erősödik a kitartásuk, fejlődik feladat- és szabálytudatuk. Egy-egy mozgásos feladat sikeres végrehajtása a gyerekeket örömmel tölti el, számos dicséretet, pozitív megerősítést kapnak. Mindez növeli önbizalmukat, segíti a pozitív önértékelés és énkép kialakulását.
HRG terápiás úszásr
A HRG terápiás úszásra Békéscsabán a Szabó Pál Téri Általános Iskola tanuszodájában van lehetőség. A gyermekeket szüleik segítik a vízi mozgásos feladatok megvalósításában. A speciális eszközök használatával, a vízben elvégzett tornagyakorlatok hatására a fizikai tulajdonságok mellett (jobb erőnlét, állóképesség, gyorsaság, mozgáskoordináció), javul a gyermek beilleszkedési képessége, feladat elfogadása, figyelme és emlékezete. A kommunikáció fejlődését is elősegítő hidroterápiás rehabilitációs gimnasztika elemeiből összeállított programot képzett terapeuta vezeti.
Népi ritmusterápia és táncház
A népi ritmusterápia és táncház olyan alkalmakat jelent, ahol népzenei hagyományokra építve a néptánc alapjait és népi gyermekjátékokkal kísért népdalokat tanulnak a gyerekek. Az autizmussal élők számára nehéz olyan aktivitást találni, amelyben szívesen vesznek részt, jól érthető számukra az elvárt viselkedésminta. A népi gyermekjátékok egyszerű szabályrendszere nekik is jól követhető, megfelelően strukturált helyzetet hoz létre, aktív részvételt tesz lehetővé. A népdalok éneklését kísérő egyszerű hagyományos ritmushangszerek használata élvezetes zenei élményt nyújt.
A Gyógylovaglás, zeneterápia, HRG terápiás úszás, népi ritmusterápia és táncház autizmussal élőknek című programsorozatunkat 2009. január 1. és december 31. között a Vodafone Magyarország Alapítvány támogatásával valósítjuk meg.
*
AUT-PONT Autista Gyermekekért és Fiatalokért Alapítvány, 5600 Békéscsaba, Kereki sikátor 11. Telefon és fax: (06 66) 530 690; (06 30) 555 9345; autpont@autpont.hu; www.autpont.hu