dr. Kálozi Mirjam

Az AOSZ jogsegélyszolgálatának működtetése (drmirjamkalozi@esoember.hu)

2008-ban végeztem az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) jogi karán, majd a jogi szakvizsga letétele után, 2012 óta ügyvédként dolgozom. Az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ) Jogsegélyszolgálatának is 2012 óta vagyok állandó, megbízott munkatársa.

Az elmúlt több, mint egy évtizedben alaposan megismertem az autizmusban érintett családok problémáit, melyek az élet minden területét érintik, sokszínű jogi feladatok, kihívások elé állítva az AOSZ-t és engem is.

Az AOSZ-ban fő feladatom az egyedi jogi problémák kezelése, hatósági, bírósági eljárások háttérből való támogatása, általános jogi tanácsadás és az egyedi jogviták alapján a rendszerszintű hiányosságok feltárása, illetve jelzése az AOSZ vezetősége számára, melyek a Szövetség érdekvédelmi tevékenységének alapjául szolgálnak. Az évek során részt vettem a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ Egyezményt (CRPD) és más nemzetközi egyezményt érintő nemzetközi ellenőrző mechanizmusokkal kapcsolatos civil tevékenységben, árnyékjelentések elkészítésében, valamint a hazai jogszabályokat érintő lobbifolyamatokban is.

Nagyon fontosnak tartom az érintetti kör – autista emberek, családtagok és őket segítők – általános érdekvédelmét, számukra a minél szélesebb körű, jó minőségű szolgáltatások biztosításának „kivívását”, mivel hosszú távon ez vezet a fogyatékos emberek jobb körülményeinek és életminőségének eléréséhez. Ugyanakkor ez az érdekvédelmi munka sokszor nagyon időigényes, zsákutcákkal és eredménytelen körökkel teli folyamat, ezért számomra a legnagyobb örömöt inkább az egy-egy egyedi ügyben nyújtott segítség jelenti, amikor ennek hatására például az autista gyermek végre megkapja az oktatási intézményben a neki megfelelő ellátást, s ezzel kicsit kisimul a család élete, vagy amikor egy pénzbeli ellátást akár több hónapra visszamenőleg és a jövőre nézve is megkap az arra jogosult érintett, ami az egész család anyagi helyzetén javít, vagy ha olyan jogi megoldást tudok javasolni egy-egy konfliktusos élethelyzetre, amely minden érintett számára optimális megoldást nyújt, valamint megszűnteti az esetleg fennálló diszkriminációt.

Érdekvédelmi munkánk egyik legnagyobb sikerének tekintem a gyermekek otthongondozási díját (GYOD) érintően elért eredményt, nevezetesen, hogy a jogszabályt az AOSZ kezdeményezésére és szakmai javaslatára akként módosították, hogy a jogosultság vizsgálata során értékelendő szempontok közé bekerült egy kifejezetten az autista személyekre vonatkozó tétel. 

Munkám során rengeteget tanultam az autizmusról is, ami ugyanolyan sokarcú, mint az érintettek jogi problémái. Bár személyes érintettségem nincs, ám magát az autizmust úgy látom, mint egy nagyon különleges, sok-sok kihívást magában rejtő állapotot, mely kihívások kezelésére általános receptek nincsenek, hanem nagy kreativitás, türelem és kitartás, egyedi megoldások alkalmazása szükséges. 

Általában véve nagyon kellemes tapasztalataim vannak az autizmusban érintett családokkal való együttműködéssel kapcsolatban, mert az autista emberek egy csoportjára sokszor jellemző tárgyilagos, logikán alapuló, szabálykövető hozzáállás pontosan az, ami a jogi problémák eredményes megoldásához is szükséges, ezért sok esetben nagyon hatékonynak találom a közös munkát. 

Végzetül pedig minden tiszteletem azoké a családoké, akik önfeláldozóan támogatják autista gyermeküket, hozzátartozójukat és napi szinten megvívják az ezzel járó harcokat, viselik a terheket, amelyek – mióta nekem is van gyermekem tapasztalatból is – tudom, mennyire kimerítik a család erőforrásait. Bízom benne, hogy munkámmal ezeket a terheket – ha kis mértékben is, de – csökkenteni tudom!

« vissza az munkatársakhoz