A szegedi Wesely János Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumba járó gyerekek 2024. augusztus 30-án arról értesültek, hogy a tanévet szeptemberben nem kezdhetik meg saját barátaikkal, tanáraikkal és megszokott környezetükben, mivel a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal iskolájuk működési engedélyét egyik napról a másikra visszavonta. Az AOSZ álláspontja az, hogy ezzel a lépéssel sérültek az érintett gyermekek érdekei és jogai, különösen az autizmussal élő tanulók inklúzív oktatásához való joga.
Az azonnali iskolamegszüntetés miatt a szülőknek gyakorlatilag egy hétvége alatt kellett (volna), olyan új iskolát keresni, amely az autista gyermekeik igényeihez igazodóan tudja ellátni az oktatási feladatokat. Ezt nyilvánvalóan lehetetlen volt teljesíteni. Nem csak a szülők részére nyitva álló idő rövidsége miatt, hanem mert az elérhető oktatási intézmények sem voltak felkészülve az autizmussal érintett tanulók befogadására.
Az autizmussal élő gyermeküknek új intézményt kereső szülők közül sokan hozzánk fordultak segítségért.
A szülők beszámoltak arról, hogy a gyermekeik számára a kialakult helyzet kifejezetten nagy megrázkódtatást jelent. Az AOSZ hangsúlyozza, hogy egy ilyen hirtelen váltás minden gyermek számára traumatizáló, de az autizmussal élő gyermekeknek a kormányhivatali döntés még nagyobb hátrányokat okozott, illetve okoz a mai napig. Az autizmus spektrumon lévő gyermekeknél kiemelkedő fontosságú a stabilitás, valamint a változásra való felkészülés lehetősége, amelyet a határozat – az azonnali végrehajtás elrendelésével – teljes mértékben megvont tőlük.
Több szülő jelezte, hogy a határozat okozta változás nem csak a gyerekek oktatása, de a jóllétük szempontjából is komoly következményekkel járt. Volt szülő, aki azt tapasztalta, hogy a gyerekeiknél már rég nem jelentkező tünetek újra előjöttek, illetve adott esetben – az erős szorongás hatására – újak tűntek fel.
Az AOSZ szeptemberben megkereste a Szegedi Tankerületi Központot, illetve az érintett, befogadó intézményeket és felajánlottuk együttműködésünket, támogatásunkat, annak érdekében, hogy az autizmussal élő gyermekek alapjogai ne sérüljenek, fejlődésük ne szenvedjen hiányt. Emellett jogi segítséget nyújtottunk azoknak a szülőknek, akik erre igényt tartottak.
A jogsegélyszolgáltatásunkon kívül jelenleg egy folyamatban lévő peres eljáráshoz is támogatást nyújtanak az AOSZ jogászai. A döntést hozó állami szerv azzal, hogy sem a családok, sem a fogadó intézmények részére nem biztosította az átvételhez szükséges megfelelő felkészülési idő lehetőségét, súlyosan sértette a gyermek képesség szerinti és – a nemzetközi jog által biztosított – inkluzív oktatáshoz való jogát, nem felel meg a gyermek legfőbb érdekének, valamint fogyatékosságukra tekintettel hátrányosan is megkülönböztette őket. Az AOSZ szeretné, ha a bíróság egyértelművé tenné, hogy ezeket a szempontokat minden állami szervnek figyelembe kell vennie döntései meghozatalakor.
Jelen ügy az autizmusban érintett tanulók létszámának nagysága miatt is különös jelentőségű. Az AOSZ továbbra is támogatni fogja az iskolabezárással érintett, autizmussal élő gyermekeket és családjaikat, valamint figyelemmel kíséri az üggyel összefüggő fejleményeket.