ENERGIAÁRAK

2022. augusztus 1-jétől a kedvezményes energiaárak csak a kormányrendeletben megszabott átlagfogyasztásig (2523 kWh/év áram, 1729 m3/év gáz) járnak a lakossági fogyasztóknak. Efelett piaci áron kell megfizetni az energiaárakat, amely nem csak az autizmusban érintett családoknak okoz nehézséget, de az autista személyeket ellátó intézményeket is bizonytalan helyzetbe taszítják a megemelt árak.

2022. július 22-én megjelent a Magyar Közlöny 121. számában a 259/2022. (VII. 21.) Korm. rendelet az egyes egyetemes szolgáltatási árszabások meghatározásáról. A 2022. augusztus 23-án megjelent a Magyar Közlöny 138. számában a 324/2022. (VIII. 23.) Korm. rendelet az egyetemes földgázszolgáltatással kapcsolatos kormányrendeletek módosításáról.

Villamosenergia-szolgáltatás

A lakossági fogyasztók 2022. augusztus 1-től felhasználási helyenként

  • 2523 kWh/év fogyasztásig kedvezményes (rezsicsökkentett) áron
  • 2523 kWh/év fogyasztás felett lakossági piaci áron

vételezhetnek villamos energiát.

Jelenlegi árak: 

2523kWh/év fogyasztásig: 

  • A1  árszabás esetén 36 Ft/kWh
  • B és B Komfort árszabás (vezérelt, azaz éjszakai és vezérelt, 12 óra felfűtési idővel) esetén 23 Ft/kWh 

2523kWh/év fogyasztás felett:

  • A1 és A2 árszabás esetén 70,104 Ft/kWh
  • B és B Komfort árszabás (vezérelt, azaz éjszakai és vezérelt, 12 óra felfűtési idővel) esetén  60,935 Ft/kWh

A nagycsaládos kedvezmény csak földgázellátás esetében vehető igénybe, villamosenergia estetében nem.

Részletes tájékoztatás az MVM Next honlapján érhető el.

2022. augusztus 09-én megjelent a Magyar Közlöny 2022. évi 134. számában a Kormány 295/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelete az egyes fogyasztók által használt gyógyászati segédeszközök villamosenergia-fogyasztásának támogatásáról.

A rendelet a 14/2007. (III. 14.) EüM rendelet szerinti, társadalombiztosítási támogatással rendelt gyógyászati segédeszközök – elektromos kerekesszék, elektromos moped, hálózati áramról működő oxigén koncentrátor – használóinak, illetve a velük egy háztartásban élőknek biztosít kedvezményeket a lakossági villamosenergia szolgáltatás keretében, és szabályozza a kedvezmény igénylésének módját.

Földgázszolgáltatás

A lakossági fogyasztók 2022. augusztus 1-jétől 

  • 1729 m3/év (63 645 MJ/év) fogyasztásáig kedvezményes (rezsicsökkentett) áron, jelenleg vagyis 102 forint/m3
  •  1729 m3/év (63 645 MJ/év) fogyasztása felett mindenkori versenypiaci áron.

2022 augusztus–szeptember hónapok vonatkozásában: 21,416 Ft/MJ

október–december hónapok vonatkozásában: 22,002 Ft/MJ áron vételezhetnek földgázt az ügyfelek.

A kedvezményes mennyiség felhasználási helyenként 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. között, időarányosan biztosított.

A nagycsaládos kedvezmény az eddigiek szerint vehető igénybe. A részletekről  a Magyar Államkincstár honlapján ITT lehet tájékozódni.

A kérelem valamennyi fővárosi és megyei kormányhivatal családtámogatási ügyfélszolgálaton, illetve Magyarország valamennyi Kormányablakában benyújtható.

Részletes tájékoztatás az MVM Next honlapján érhető el.

2022. augusztus 09-én megjelent a Magyar Közlöny 2022. évi 134. számában a Kormány 295/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelete az egyes fogyasztók által használt gyógyászati segédeszközök villamosenergia-fogyasztásának támogatásáról. A rendelet a gázfogyasztásra nem ad kedvezményt.

2022.08.25.

Hatósági áras tűzifa

Háztartásonként maximum 10 erdei köbméter tűzifa vásárolható hatósági áron az állami programban. Egy erdei köbméter 1,7 normál köbméter (1×1 méteres alapon 1,7 méter magas oszlop).

A tűzifa alapanyag erdei rakodói átadáson számított erdei köbméterenkénti, általános forgalmi adót is tartalmazó egységára

a) kemény lombos fafajú faanyag esetében 30 000 forint,

b) lágy lombos fafajú faanyag esetében 19 000 forint,

c) fenyő fafajú faanyag esetében 19 000 forint.

2022. szeptember 19-én a Magyar Közlöny 152. számában jelent meg a 355/2022. (IX. 19.) Korm. rendelet az állami erdészeti társaságok általi tűzifa alapanyag lakossági forgalmazásának egyes kérdéseiről.

Védendő fogyasztó/felhasználó

Mit jelent a „védendő fogyasztó/felhasználó” jogintézmény?

A „védendő fogyasztó/felhasználó” kategória nem új intézmény: az Európai Unió előírásai alapján került bevezetésre több, mint egy évtizede. Magánszemélyeknek jelent bizonyos kedvezményeket, melyek csak egy felhasználási helyen gyakorolhatók. A villamosenergia és a gázszolgáltatás tekintetében védendő fogyasztókról, a vízközmű ellátás tekintetében védendő felhasználókról beszélünk.

A védendő fogyasztók/felhasználók jogosultak bizonyos kedvezményekre, szolgáltatásokra, ezek azonban a jelenlegi villanyáram- és gáz rezsiár-emelés (lásd: 259/2022. (VII. 21.) Korm. rendelet egyes egyetemes szolgáltatási árszabások meghatározásáról, 2022.08.05. óta hatályos jogszabály) vonatkozásában nem eredményeznek engedményt, a szolgáltatások árát meg kell fizetni!

Minden esetben egyénileg kell mérlegelni, hogy a védendő fogyasztót/felhasználót megillető jogosultságok közül melyeket érdemes igénybe venni. Az aktuális szabályozásról az MVM Next honlapján célszerű tájékozódni.

A védendő fogyasztó/felhasználónak két típusa van:
A) szociálisan rászoruló
B) fogyatékossággal élő

A) Szociálisan rászoruló fogyasztónak azt a természetes személyt kell tekinteni, aki, vagy akinek a háztartásában élő személy:
a) időskorúak járadékában részesül,
b) aktív korúak ellátására jogosult,
c) a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásban részesül,
d) ápolási díjban részesül,
e) rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül,
f) otthonteremtési támogatásban részesült, a támogatás megállapításától számított 3 éven keresztül, vagy
g) nevelőszülő, hivatásos nevelőszülő, aki saját háztartásában neveli a gondozásába helyezett gyermeket,
h) a Nemzeti Eszközkezelő Programban részt vevő természetes személyek otthonteremtésének biztosításáról szóló 2018. évi CIII. törvény (a továbbiakban: 2018. évi CIII. törvény) szerinti Lebonyolítóval a 2018. évi CIII. törvény szerinti bérleti jogviszonyban áll,
i) gyermekek otthongondozási díjában részesül.

B) Autista személyként fogyatékossággal élő fogyasztónak minősül az,
– aki fogyatékossági támogatásban részesül, melyet a juttatást megállapító vagy folyósító szerv által kiadott, a jogosultság fennállását igazoló, 30 napnál nem régebbi határozat vagy igazolás eredeti példányának bemutatásával igazolhat (Fontos: autizmussal élő fogyatékos személyként tehát kizárólag a fogyatékossági támogatásra való jogosultság alapozhatja meg a fogyatékkal élő védendő fogyasztói/felhasználói státusz megszerzését!)
– akinek vagy a vele közös háztartásban élő személynek az életét vagy egészségét közvetlenül veszélyezteti a villamosenergia-szolgáltatásból vagy földgáz-ellátásból való kikapcsolás vagy annak megszakadása, vagy a víziközmű-szolgáltatás megszüntetése vagy felfüggesztése

A jogosulti kör mindhárom szolgáltató (villanyáram, gáz, víz) esetében megegyezik.
Aki mindkét jogosulti kategória (A-B. pont) feltételeinek megfelel, vegyesen is igénybe veheti a kedvezményeket.
A fogyatékossággal élő védendő fogyasztói/felhasználói kör a fent leírtaknál szélesebb körű, ám kizárólag a fentiek vonatkoznak az autizmussal élőkre!

A szociálisan rászoruló fogyasztók az alábbi kedvezményeket vehetik igénybe: 

1. Fizetési kedvezmények (részletfizetés, fizetési haladék) mindhárom szolgáltató (áram, víz, gáz) esetében:

  • a kedvezmény igénybevételének időtartama alatt elfogyasztott energia ellenértékét, a tartozás részösszegeit, illetve a tartozás halasztott összegét határidőben ki kell egyenlíteni
  • 12 naptári hónapon belül egy alkalommal kérhető
  • részletfizetés: az igénylést megelőző 12 hónap átlagfogyasztásához igazodik (1 havi fogyasztás ellenértékét meg nem haladó tartozásnál 2 hónap, 3 havi alatt: 5 hónap, 3 havin túl 6 hónap)
  • fizetési haladék: időtartama legfeljebb 30 nap

2. Előrefizető mérő (csak áram és földgáz szolgáltatásnál vehető igénybe!)

Jogosultsági feltételei: 

  • a fizetési kedvezmények biztosítása mellett a szolgáltatónak fel kell ajánlania az előre fizető mérő felszerelésének lehetőségét;
  • amennyiben a szociálisan rászoruló védendő fogyasztó a fizetési kedvezmények ellenére sem rendezi a tartozását (vagy a megállapodásban foglaltakat nem tartja be), a további vételezést a szolgáltató ilyen mérő felszereléséhez kötheti;
  • a szociálisan rászoruló védendő fogyasztót fizetési késedelem vagy nem fizetés esetén csak akkor lehet az energia-ellátásból kikapcsolni, ha – a fentiek szerinti felajánlás alapján – a speciális mérő felszerelésébe nem egyezik bele, illetve annak felszerelését, üzembe helyezését akadályozza vagy meghiúsítja (“kikapcsolási védelem”);
  • a szolgáltatásból már kikapcsolt – a szociálisan rászoruló fogyasztói státuszra jogosító ellátások valamelyikében részesülő – fogyasztó pedig a nyilvántartásba történő felvételével egyidejűleg kérheti az előre fizető mérő felszerelését.
  • A készülék beszerzési és felszerelési költségei a szolgáltatókat terhelik, továbbá ő köteles gondoskodni a mérők működtetésének (feltöltésének) az ügyfélszolgálatain és elektronikus úton történő biztosításáról. 

A készülék felszerelésével egyidejűleg meg kell állapodni a fennálló hátralék törlesztéséről; az órák működtetését az önkormányzat segíteni köteles (azon személy részére, akinél ilyen készülék működik, a lakásfenntartási támogatást részben vagy egészben a készülék működtetését lehetővé tevő eszköz formájában kell nyújtani). 

Szükséges-e orvosi, szakértői vizsgálat a védendő fogyasztó/felhasználó státusz megállapításához?

A védendő fogyasztó/felhasználó nyilvántartásba vételi eljárás során nem kerül sor külön szakértői vizsgálatra, ám a 3. pontban megjelölt igazolások beszerzése a jogosultsági feltételt megállapító közigazgatási szerv és a kezelőorvos/háziorvos előzetes közreműködését teszik szükségessé!

Hogyan lehet igényelni a védendő fogyasztó/felhasználó státus megállapítását? 

Írásbeli kérelmet kell benyújtani – személyesen vagy postai úton – az adott víz-, áram- vagy földgáz közműszolgáltatónál, hogy az védendő fogyasztóként/felhasználóként vegye nyilvántartásba az igénylőt.

A regisztrációhoz szükséges adatlapok beszerezhetőek a szolgáltatók ügyfélszolgálatain vagy letölthetőek a honlapjukról.(A szolgáltatók maguk is kiküldenek erről tájékoztatót, ha az ügyfélnek fizetési hátraléka keletkezik.)

Ahhoz, hogy a szolgáltató az érintett fogyasztót a saját kérelmére a nyilvántartásába felvegye, az alábbi lépések szükségesek: 

  1. adatlap fogyasztóra/felhasználóra vonatkozó részének kitöltése és aláírása;
  2. az adatlapot ki kell töltetni a védendő státuszra jogosító ellátást megállapító igazgatási szervvel is (ez a határozatról leolvasható: jellemzően az önkormányzat jegyzője vagy a Magyar Államkincstár), fogyatékossággal élő esetében az adatlap egy részét a kezelőorvos vagy a háziorvos kell, hogy kitöltse;
  3. a kitöltött és aláírt adatlapot a kiállításától számított 30 napon belül be kell nyújtani a szolgáltató ügyfélszolgálatára, aki 8 napon belül köteles a regisztrációt megtenni.

Megjegyzések:

FONTOS tehát hangsúlyozni, hogy a szociális rászorultságra való hivatkozás esetén a regisztrációs adatlap kitöltését maga az igénylő, továbbá a rászorultságot megalapozó körülményről határozatot kiállító szerv végzi, míg fogyatékosság fennállására hivatkozással a regisztrációs adatlap kitöltését az igénylő, a fogyatékossági támogatást megállapító szerv, továbbá az igénylő kezelőorvosa vagy házirovosa végzi.

FONTOS, hogy a védendő státusz alapjául szolgáló ok fennállását minden év március 31-ig ismételten igazolni kell (az ehhez szükséges adatlapot a szolgáltató megküldi az érintettnek), ám azon fogyatékkal élő fogyasztók esetében, akik állapotában nem várható javulás, nincs szükség újabb igazolásra!

FONTOS továbbá, hogy a védendő fogyasztói/felhasználói státuszt megalapozó körülmények változását (pl. az érintett már nem kap fogyatékossági támogatást, GYOD-ot stb.)mindig 15 napon belül be kell jelenteni a szolgáltatónak, továbbá ha a fogyasztó/felhasználó új lakcímre költözik, akkor a bejelentés mellett vagy azt követően új kérelmet kell benyújtani, hogy az új fogyasztási helyen is igénybe vehesse a védendő fogyasztó/felhasználó számára nyújtott kedvezményeket.

Mit lehet tenni, ha a közműszolgáltató jogsértő módon megtagadja a védendő fogyasztói/felhasználói nyilvántartásba vételt?

Meg kell kísérelni írásban a vitarendezést a szolgáltatóval, de amennyiben ez nem vezet eredményre, úgy az újabb elutasító válasz kézhezvételét követő 15 napon belül, vagy ha nem érkezik válasz, akkor a vitarendezésre irányuló fogyasztói levél szolgáltató általi kézhezvételét követő 15 napon belül  a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz fordulhat panasszal az érintett. Fontos tehát, hogy a vitarendezést igazolható módon (tértivevényes levél formájában) kíséreljük meg!

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a hazai energia- és közszolgáltatások piacának szabályozó hatósága, a nemzetgazdaság stratégiai jelentőségű ágazatait felügyeli. Weboldalukon bővebben olvashatnak

Jogszabályok