2014. április 2., Budapest – A mai napon, április 2-án tartják az Autizmus Világnapját, amelyet 2007-ban az ENSZ hivatalosan is világnappá nyilvánított. A világnap célja, hogy ezen a napon a figyelem az autizmusra, az autizmussal élők hétköznapjaira irányuljon, segítve ezzel a megértést, elfogadást. Az Autizmus Világnapján világszerte kék fényben világítják ki az ikonikus épületeket, a londoni Big Bentől a New York-i Empire State Buildingig. Magyarországon a Parlament mellett számos vidéki városban is sor kerül kivilágításra, mert az Autisták Országos Szövetségének kifejezett célja, hogy ne csak a fővárosban, hanem vidéken is kiemelt figyelmet kapjon az autizmus.
Az autizmussal élő személyek magyarországi érdekvédelmi szervezete, az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ) és tagszervezetei országszerte rendezvényeket tartanak ezen a napon, és számos nagyvárosban kék fényben ragyognak ma este a legfontosabb középületek. A Világnap alkalmából, amelynek célja, hogy minél többen halljanak az autizmusról és megismerjék az autizmussal élő családok mindennapjait, az AOSZ összeszedte a közvélekedésben leggyakrabban előforduló tévhiteket:
- Az autizmus betegség. Nem! Az autizmus egy fejlődési zavar, amely megmarad az egész életút során, azonban sokféle, tudományosan megalapozott fejlesztési mód létezik, amelyek segítik képességeik kibontakoztatását.
- Az autisták olyanok, mint Dustin Hoffman az Esőember c. filmben. Nem, az autizmus megjelenési formái széles spektrumban jelentkezhetnek, a sérülés lehet egészen enyhe, de szélsőségesen súlyos is.
- Az autisták nem boldogok, az autizmussal élő gyermek nevelése pedig súlyos csapás az egész család számára. Nem igaz, keressen fel egy érintett családot és megbizonyosodhat az ellenkezőjéről.
- Az autisták nem tudnak dolgozni. Nem igaz, az autisták számos munkakört be tudnak tölteni, a szoftvertesztelőtől a mezőgazdasági munkán át a képzőművészetig, számunkra megfelelő támogató környezetben. Magyarországon is vannak adófizető autizmussal élő munkavállalók.
- Az autizmus kevés embert érint. Nem igaz, mert minden 100 megszületett gyermek közül 1 életét befolyásolja az autizmus. Ez Magyarországon is így van.
- Az autisták egyikével sem lehet barátkozni. Nem igaz, csak ne akard megváltoztatni, és ne magadból indulj ki.
Az egyes tagszervezeteinek eseményeiről itt találhat bővebb információkat: http://aosz.hu/