Azt hiszem senkit sem fog meglepni, hogy az alapítvány létrehozásának ötlete nem sokkal azután fogalmazódott meg bennünk, amikor kiderült, hogy elsőszülött, gyönyörű kisfiunk “autisztikus jellegű személyiségfejlődési zavar”-tól szenved. Ugyanúgy, ahogy másnak, nekünk is fájt ez (néha még ma is), de nagyon sok segítséget kaptunk Gombosné Németh Adrienne -től, akit bármikor felhívhattunk, ha szükségünk volt rá, és aki elkezdte “terelgetni” gondolatainkat és energiánkat a többi, hasonló gonddal küzdő gyermek és családja segítése felé.
Egyévnyi fejtörésünk eredménye a Szív és Kéz a Sajátos Nevelési Igényű Gyermekekért Alapítvány, (rövid nevén Szív és Kéz Alapítvány), amelyet 2005-ben vett nyilvántartásba a Somogy Megyei Bíróság. Az alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy az “eltérő fejlődésű”, sajátos nevelési szükségletű, fogyatékosságban, pszichiátriai betegségben szenvedő, tanulási és/vagy viselkedési problémát mutató gyermekek, fiatal felnőttek és családjuk életkörülményeit és életminőségét pozitív irányba befolyásolja. Fő tevékenységünknek, a fogyatékosságon belül, az autista, autisztikus gyermekek fejlesztésének, oktatásának, gondozásának, családjuk támogatásának megvalósítását tekinti. Legfontosabb célunk, hogy az autizmussal élő gyermekek és fiatalok mások segítségére nem szoruló, független és kompetens emberként tapasztalhassák meg magukat és a világot.
Alapítványunk 2006. február 15. óta működteti a kaposvári Autista Központot, melynek tevékenységi köre jelenleg 40-50 főt érint, amibe beletartozik a család (szülők, testvérek, nagyszülők), valamint a pedagógusok segítése. Utoljára, de nem utolsósorban pedig maguk az érintett gyermekek, akik különböző életkorúak és az autizmus különböző típusában érintettek.
Az Autista Központban a gyermekeknek az alábbiakat tudjuk biztosítani:
- egyéni és kiscsoportos komplex gyógypedagógiai fejlesztést,
- szenzoros integrációs terápiát,
- bölcsődei integráció segítését a kaposvári Somssich utcai bölcsődében,
- óvodai integráció segítését a kaposvári Petőfi Sándor Óvodában,
- iskolai integráció segítését a somogyjádi Illyés Gyula Általános Iskola Jutai tagiskolájában, ahol autizmusspecifikus, egyénre szabott foglalkozásokkal fejlesztő napközit is működtetünk,
- lovasterápiát a Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centrum Pannon Lovasakadémiáján, ahol lovasterápiás nyári táborokat is szervezünk,
- zeneterápiát és
- művészeti foglalkozást.
A kaposvári Vadvirág Alapítvánnyal együttműködve a gyermekek gyógyúszását is megoldottuk.
Az autizmussal élő gyermekeket nevelő szülőknek havonta szülőklubot tartunk, ahol a fogyatékkal élő gyermekek nevelése során felmerülő problémák megoldásához adunk szakmai támogatást. Ezen kívül folyamatosan végzünk nevelési, fejlesztési tanácsadást is. 2006. októberétől kiskönyvtárunkból autizmussal foglalkozó könyvek kölcsönözhetők, a könyvtár kínálatát folyamatosan bővítjük. Kiskönyvtárunk a pedagógusoknak is elérhető. Azoknak a pedagógusoknak, akik az autizmussal élő gyermekek integrációjában vesznek részt, konzultációs lehetőséget biztosítunk heti rendszerességgel.
A Szív és Kéz Alapítvány eddigi eredményei
Legfontosabb eredményünk a somogyjádi Illyés Gyula Általános Iskola Jutai Tagiskolájához kötődik, ahol három autista kisgyermek tanul integráltan. Mindhárman magas szinten funkcionáló autisták. Az iskolában az idei tanévtől un. fejlesztő délután is van, amelynek keretében biztosított az autizmusspecifikus egyéni és kiscsoportos fejlesztés.
Kiemelt feladat a kommunikáció, a rugalmas gondolkodás, a szociális készségek fejlesztése, valamint a házi feladat elkészítése és a következő nap tanóráira való felkészülés. A képzőművészeti és zenei foglalkozásokat vezető szakemberek Kaposvárról járnak ki.
A jutai iskola vezetése és tantestülete maximálisan befogadó, nyitott az új helyzetekre, a szakmai ismeretekre. “A Szív és Kéz Alapítvány irányítja a szakmai munkát, s úgy látom, mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyermekek integrációja sikeres legyen (értem ezalatt a személyi és tárgyi feltételeket). Amennyiben mód és lehetőség nyílik rá, iskolánk a továbbiakban is készséggel vállalja ezen gyermekek integrációját. Az iskola és az alapítvány kapcsolata kiváló” – mondja Ágoston Attila, a Jutai Általános Iskola igazgatója.
Ez az integrációs modell tudomásunk szerint országos szinten is igen ritka, hisz a gyerekek minden tanórán részt vesznek. (Természetesen, ha szükséges, egy-egy időszakban valamely tantárgyból kiemelhetők a tanóráról). Az integrációban részt vevő mindhárom, autizmussal élő gyermek jól teljesítette az első féléves követelményt osztályfokának megfelelően.
Az alapítvány gyógypedagógus szakembereket biztosít az autizmussal élő gyermekek mellé, akik a tanórákon segítik az ismeretek feldolgozását, megértését.
Az óvodai integrációt a kaposvári Petőfi Sándor Óvodában, szintén gyógypedagógus segítővel végezzük. Az óvodával nagyon jó a kapcsolatunk, szerető, elfogadó légkörben várják a kicsiket.
2008 áprilisában, a kaposvári Somssich Utcai Bölcsődében új szolgáltatásként indítottuk el a bölcsődei integrációt. Az autizmus diagnosztizálása bölcsődés korban elég ritka, éppen ezért fontos, hogy minél előbb átlagos, beszélő környezetbe integrálva kezdhessük el a fejlesztést. 2006 óta rendszeresen lovasterápiás foglalkozásokat tartunk, melyeket képzett lovasterapeuta vezet a Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centrum Pannon Lovasakadémiáján.
A Kaposvári Autizmus Nap megrendezése szintén 2006-ban kezdődött a Kaposvári Egyetem Csokonai Vitéz Mihály Pedagógiai Főiskolai Karral közösen.
2007-ben indítottuk szülősegítő foglalkozásainkat, amelyeket pszichiáter szakorvos (aki maga is érintett szülő) vezet. Idén a foglalkozások filmklub keretében működnek, az autizmus témakörében készült filmek megtekintése után beszélgetünk a látottakról.
A Szív és Kéz Alapítvány 2007 óta tagja az Autisták Országos Szövetségének.
Idén januárban fogalmazódott meg az ötlet, hogy a somogyi megyeszékhelyen szervezzék meg első állomását annak a programsorozatnak, az Autista roadshow-nak, amelyet az AOSZ öt vidéki városban és Budapesten rendez.
A kaposvári szakmai napon 23 szervezet és intézmény képviseletében 67 érdeklődő jelent meg.
Lapzárta idején rendeztük meg a III. Kaposvári Autizmus Napot, amelyre a dél-dunántúli régióból vártunk érdeklődőket, de határon túlról is volt jelentkező.
Az Autista Központ címe: 7400 Kaposvár, Szent Imre utca 18.
E-mail: sziveskez@sziveskez.hu
Kapcsolattartó: Kapitányné Vigh Imola, szervezési referens, (06 30) 299 1101.